+90 532 270 18 82
7/24 Çağrı Merkezi
İstanbul, Türkiye
7/24 Bize Ulaşabilirsiniz

Windows 11’de Bilgisayarı Açtığımda Programların Açılması Nasıl Engellenir?

Yayınlayan: İlker KOÇ
Kategori: Bilgiler

Bilgisayar kullanıcıların belki de en sevmediği şeylerden bir tanesidir. Acil bir işiniz vardır, bilgisayarı açarsınız ve karşınıza istemediğiniz programlar, internet arama sayfaları vs. çıkar. İşinize ayırmanız gereken sürenin bir kısmını bu sayfaları kapatmaya ayırırsınız. Windows 11’de Bilgisayarı Açtığımda Programlar Açılması Nasıl Engellenir? Bu sorunun cevabını başlıkları halinde inceleyelim.


Bilgisayarınıza Windows 11 yüklediniz. Ama Windows 11 değil de Windows 10 kullanıyormuş gibi hissediyorsanız, bilgisayarınız size biraz ağır gelmeye başlayacaktır. Eğer sizde böyle bir algıya sahipseniz, bilgisayarınızın başlangıçta hangi uygulamaları çalıştırdığını incelemelisiniz.
Windows 11’de bilgisayarı açar açmaz uygulamalar yükleniyorsa bu durumu engellemenin bir çok yolu vardır. Bunların en basit ve en fazla kullanılanlarını inceleyelim.


Görev yöneticisi

Görev Yöneticisi başlangıç uygulamarını kontrol etmenin en etkili yoludur.
İlk olarak: Görev yöneticisi kısa yol tuşu Ctrl+Shift+Esc tuşlarına basın. Ve Başlangıç sekmesine tıklayın.
Bu yöntem ile bilgisayarınızı açtığınızda başlatılacak olan tüm programların bir listesini ve bilgisayarınızı ne kadar yavaşlattığını fark edeceksiniz. ‘Başlangıç Etkisi Sütununa dokunarak, uygulamaları etki düzeyine göre sıralayabilirsiniz.
Daha önce yüklediğiniz ve pek fazla kullanmadığınız bazı uygulamaları fark edeceksiniz. Bilgisayarı açtığımda Spotify açılmasın. Ya da bilgisayarı açtığımda steam hesabı açılmasın diyorsanız makalemizi sonuna kadar okumanızı tavsiye ederim.
Görev yöneticisini açtıktan sonra başlangıçta başlamasını istemediğiniz programı seçin ve sağ alt kısımdaki devre dışı bırak düğmesine tıklayın. Diğer bir yöntem ise listeye sağ tıklayın ve devre dışı bırak sekmesini tıklayın.


Ayarlar


Görev yöneticisi bu işi için yeterli ve kullanımı daha kolay olan kısmıdır. Başlangıçta açılan uygulamaları Windows 11’in ayarlar menüsünden de kolaylıkla devre dışı bırakarak bu problemden kurtulabilirsiniz.
Bilgisayarınızın ekranın alt orta kısmında bulunan Başlat menüsünü açarak ‘Başlangıç uygulamaları’ yazın. Karşınıza çıkan sayfadan ayarlar seçeneğini tıklayarak görev yöneticisinde izlediğiniz yolu izleyebilirsiniz. Başlangıç seçeneğinden ayarlar sekmesini açamadıysanız eğer, diğer bir yöntem Başlangıçtan ayarlar menüsünü açarak Uygulamalar> Başlangıç’a geçebilirsiniz.


Sistem Yapılandırma Menüsünden Hizmetleri Devre Dışı Bırakma


İşinize yarayan bütün uygulamaları devre dışı bıraktınız ama bilgisayarınız hala yavaş çalışıyor. Bilgisayarınızın yavaş çalışmasını engellemek için başlangıç uygulamalarını devre dışı bırakmak genellikle işe yarayacaktır. Ama arka planda çalışmayı yavaşlatan başka sebeplerde olabilir.
Başlangıç hizmetleri ile başlangıç uygulamaları aynı şey değildir. Uygulamalar, bir kullanıcı hesabı açtığında yüklenirken, Hizmetler tüm kullanıcılar için geçerli olacaktır. Buna bağlı olarak hizmetler arka planda çalışır ve bunlarla ilişkili bir arabirime sahip değildir. Bu sebeple arka planda çalışan programlardan haberdar olamayabilirsiniz. Eğer hangi programı devre dışı bırakacağınızdan emin değilseniz bu yöntemi tavsiye etmiyoruz. Microsoft tarafından belirlenen ve bilgisayarın çalışma işleyişini etkileyecek programları devre dışı bırakmanız size olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu sebeple hangi işlemi yaptığınızdan emin değilseniz bu işlemi önermiyoruz.


Microsoft tarafından yapılmamış olsa bile, çalışan bir hizmeti devre dışı bırakmak sürekli olarak kullandığımız bir uygulamayı ya da işlevi bozabilir. Bazı uygulamalar bilgisayarınıza dışarıdan etki edecek zararlı yazılımlardan korumak için arka planda çalışabilir. Eğer bu uygulamaları devre dışı bırakırsanız bilgisayarınız bazı programları yüklemeyebilir.


Bilgisayarınızın donanımsal bir arızası yok ise, hızlı çalışması için bu yöntemleri deneyebilirsiniz. Bu yöntemleri ara ara uygularsanız bilgisayarınız uzun vadede problem çıkarmayacaktır. Artık bilgisayarı açtığımda spotify açılıyor demeyeceksiniz.
İkinci el bilgisayarlar kullanım ömrünü zamanla tamamlamakta ve yavaşlamaktadır. Bilgisayarınızın yavaşladığını düşünüyorsanız bu yöntemleri deneyin. Eğer sonuç alamadıysanız bilgisayarınızı değiştirmenizi tavsiye ederiz. İkinci el bilgisayar satmak gibi bir düşünceniz olur ise bizi arayabilir, fiyat alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

WhatsApp WhatSapp Hattı