+90 532 270 18 82
7/24 Çağrı Merkezi
İstanbul, Türkiye
7/24 Bize Ulaşabilirsiniz

Laptop Ekranında Işık Sızması Oluştu

Yayınlayan: İlker KOÇ
Kategori: Bilgiler, Tavsiyeler

Bilgisayarlarımızda sık sık karşılaştığımız sorunlardan biri de laptop ekranında ışık sızması oluştu problemidir. Zaman zaman kullanıcılar siyah ekranda belli olan ışık sızmasından rahatsızlıklarını dile getirmişlerdir. Işık sızmasını sorununu çözmenin kalıcı çözümü için, ekran değişimi yapılmalıdır. Bazı firmalar bu gibi sorunları normal olduğunu, kullanıma engel bir durum olmadığını belirterek, değişim gerekmediğini söylemektedir. (Daha önce başıma geldiği için yazmakta bir sakınca görmüyorum bu firma Acer)

Işık Sızması Neden Olur

Işık sızması çoğunlukla ekrana dışarıdan gelen bir müdahale sonucu olmaktadır. En ufak çarpma ya da laptop üzerine ağır bir şey konulduğunda yapabilir. Yine Acer firması çalışanından edindiğim bilgiye göre İPS ekranlarda üretimden kaynaklı bu gibi durumların yaşandığı söylenmektedir.

Yapay zekaya bu soruyu sorduğumuzda aşağıdaki gibi bir yanıt aldık;

Işık Sızması

“Bilgisayarda ışık sızması” terimi genellikle bir ekranın kötü kalibrasyonu veya bir monitördeki belirli bir bölgeden gelen ışık kaynaklarından kaynaklanan bir sorunu ifade eder. Bu durum, özellikle düşük kaliteli veya kötü monte edilmiş monitörlerde ortaya çıkabilir.

Işık sızması genellikle şu durumlarda gözlemlenebilir:

  • Kötü Kalibre Edilmiş Ekranlar: Monitörünüzün kalibrasyonu yapılmamış veya yanlış yapılmışsa, ekranın belirli bölgelerinde parlaklık düzensiz olabilir.
  • Monitör Montaj Sorunları: Monitör çerçevesi, panosu ile düzgün bir şekilde mühürlenmemişse veya montaj hatası varsa, arka aydınlatma kaynaklarından gelen ışık ekranın kenarlarından veya köşelerinden sızabilir.
  • Arka Aydınlatma Sorunları: LED arka aydınlatmalı monitörlerde, bu tür bir ışık süzülmesi genellikle arka aydınlatma birimindeki sorunlardan kaynaklanabilir.

Eğer bilgisayarınızın ekranında söz konusu arızadan yaşıyorsanız, aşağıdaki adımları deneyebilirsiniz:

  • Monitör Kontrolleri: Monitörünüzde parlaklık, kontrast ve diğer ayarları kontrol edin. Işığın sızdığı bölgeyi belirlemenize ve ayarlama yapmanıza yardımcı olabilir.
  • Monitör Kalibrasyonu: Monitörünüzün doğru bir şekilde kalibre edildiğinden emin olun. Bu, renkleri ve parlaklığı optimize etmenize yardımcı olabilir.
  • Garanti Durumu: Eğer monitörünüz hala garanti kapsamındaysa ve ciddi bir ışık süzülmesi sorunu varsa, üreticiyle iletişime geçip destek almayı düşünün. Monitörde bir montaj hatası veya donanım sorunu olabilir.

Eğer yukarıdaki adımlar sorunu çözmezse veya sorununuz donanım kaynaklıysa, profesyonel destek almanız önemlidir. Bazen en ufak sorun bile kullandığımız üründen soğumamıza sebep olabiliyor. Eğer sorunlu bilgisayarınızı satıp, yeni bilgisayar almak istiyorsanız bizi arayabilir. Ekranında ışık sızması olan bilgisayarınızı bize satabilirsiniz. 2, el bilgisayar alım satım yapan firmamızı arayabilir fiyat alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

WhatsApp WhatSapp Hattı