+90 532 270 18 82
7/24 Çağrı Merkezi
İstanbul, Türkiye
7/24 Bize Ulaşabilirsiniz

İkinci El Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz 2022

Yayınlayan: İlker KOÇ
Kategori: Tavsiyeler

Günümüz piyasa koşulları göz önünde bulundurulduğunda sıfır bilgisayar fiyatlarının da artması sebebiyle birçok kullanıcı ikinci el bilgisayar alma yoluna gitmiştir. ikinci el bilgisayarların tek avantajı fiyatlarının uygun olmasıdır. Bu sebeple en uygun fiyatlı bilgisayarı ararken de muhakkak işimize yarayacak olan en düzgün ve temiz bilgisayarı almamız gerekmektedir. ikinci el dahi olsa da alacak olduğumuz bilgisayarın kutu fatura bilgisini soralım. Hatta garanti süresi bitmemiş olan bilgisayarları tercih etmeye çalışalım. Bilgisayar alırken bakmamız gerek noktalar detaylı bir şekilde aşağıdaki yazımızda mevcuttur. ikinci el bilgisayar alırken nelere dikkat etmeliyiz 2022 ;

Kasa Temizliği


İkinci el bilgisayar alırken, almak üzere incelediğimiz laptop veya notebook bilgisayarımızın en önemli kriterlerinden biri temizliktir. Rengi solmuş, boyası atmış, klavye üzerinde gerekli temizlik yapılmamış ve tuşları eksik olan, kasasında kırık bulunan, kapak açık kapatma sırasında menteşesinde takılma olan yada ses yapan veya fan çıkışlarında bir hayli toz birikmiş bilgisayarlar gördüğümüzde, satıcıya teşekkür edip en yakın hurdacının adres tarifini yaparak kendisine yardımcı olabiliriz. Bu temizlikler çok önemli olup yeterli temizlik bulunmayan bilgisayarlar almak en mantıksız alışveriş olacaktır. Bu temizliğin hemen akabinde bakmamız gereken yer bilgisayarın altındaki bağlantı vidalarının açılıp açılmadığıdır. Bu vidalar daha önce açılmışsa tornavida izleri veya vida ortasında beyazlama olur. bu vidalar sökülmüşse tamir kaydına bakmak gerekir. Genellikle içi açılmış olan bilgisayarlar arıza kaynaklı açıldığından ömürleri kısa olur.

Port Testi (Usb, Hdmı,Sd)


Bilgisayarın bütün giriş-çıkışlarını test etmeden karar vermeyiniz. Yanımızda taşıdığımız usb flash bellek ile usb girişlerini kontrol edebiliriz hatta bir kulaklık yardımı ile aux girişi kontrol edilebilinir. İncelediğimiz bilgisayarın hem ethernet kablosu ile hemde wi-fi bağlantısı ile internet bağlantısını kontrol etmeliyiz bilgisayara ait orjinal şarj cihazının da hasarsız ve çalışıyor olması önemlidir.

Çalışma Testi


Bilgisayarı wi-fiye bağlayıp internet bağlantısını kontrol ettikten sonra youtube den bir şarkı açıp hoparlör kontrolünü yapabiliriz. Bilgisayarı çalışır vaziyette iken fan sesini kontrol edebiliriz. Fan sesleri yalnızca aşırı tozlanmadan değil fan yuvasındaki sorunlardan da kaynaklanıyor olabilir. Onu anlamak için bilgisayarı elimize alıp çalışır vaziyetteyken sağa-sola sallayarak fanda oynama veya titreme var mı? anlayabiliriz. Orjinal şarj aleti ile kullanılıyor olmasının yanı sıra dahili bataryanın yani pil ömrünün de önemli bir yeri vardır. Pil testi yapabilmek için de şu adımları izlemeliyiz;

  • -Başlat’ı tıklayın, CMD yazın ve Yönetici olarak çalıştırın,
  • -Aşağıdaki komutu kopyalayıp yapıştırın ve enter tuşuna basın,
  • powercfg /batteryreport /output “C:\pil raporu.html
  • ekrana böyle bir uyarı gelektir.
  • Battery life report saved to file path C:\pil raporu.html.
  • bunu gördükten sonra cmd’yi kapatalım ve masaüstünden sırasıyla,
  • Bilgisayarım/C/pil raporu.html dosyasını web tarayıcınızdan açın.


Bu rapor dizüstü bilgisayarınızın pil durumunu, iyi gidip gitmediğini ve ne kadar süreceğini özetlemektedir. pil raporunun üst kısmında bilgisayarınızla ilgili temel bilgiler ve ardından pilin teknik özelliklerini göreceksiniz.
Harddisk sağlığını kontrol etmek için de, usb kontrolü için yanımızda taşıdığımız flash belleğimizin içerisine daha önce yüklemiş olduğumuz HD TUNE programını çalıştırıp gerekli kontrolleri yapabiliriz. Ekranda gözle görülen bir çizik veya kırık yoksa dahi ölü piksel olup olmadığını kontrol etmek için youtubeden “Ölü Piksel Testi” yazarak test videolarına bakıp piksel kontrolü yapabiliriz. Google Klavye Testi yazarak da klavye üzerindeki tuşların çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz. Touchpad üzerinde sağ ve sol tık çalışıp çalışmaması da touchpad sağlığı açısından önemlidir.
Bütün bu testleri yapacak olduğunuz bilgisayarın markası çok önemlidir. Piyasada bilinen iyi bir marka tercih etmeniz hem teknik servis açısından önemlidir hem de sizde aynı bilgisayarı bir başkasına satmak istediğinizde sorun yaşamazsınız. Alacak olduğunuz bilgisayarın bir özelliği de klavye arka ışıklarının olmasıdır. Çok nadiren de olsa işimize yarayan bu özellik oyun laptoplarında çokça işe yaramaktadır. Bilgisayarda Ssd olup olmadığına bakmak gerekiyor. Ssd olan bilgisayarlar daha hızlı olduğundan işinize daha çok yarayacaktır. Ekran genişliği kullanım alanına göre değişim gösterse de ekran kalitesi FULL HD olmalıdır. Ayrıca ekran modeli de IPS ekran olmalıdır ki görüntü kısıtlanması yaşanmasın.

İkinci El Bilgisayar Alan Dükkanlar

İkinci el bilgisayar alırken dikkat etmeniz gereken hususlar hakkında bilgi vermeye çalıştık. Donanımsal olarak bahsettiğimiz detaylara dikkat etmelisiniz. İkinci el bilgisayar alırken bilgisayarın çalıntı olmaması, garantili olmasına da özen göstermeliyiz. İkinci el bilgisayar alanlar, 2, bilgisayar alan yerler, bilgisayar alım satım yapan firmalar gibi sorularınız için bizi arayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

WhatsApp WhatSapp Hattı