+90 532 270 18 82
7/24 Çağrı Merkezi
İstanbul, Türkiye
7/24 Bize Ulaşabilirsiniz

Corona Virüsüne Karşı Dijital Ürün Temizliğini Gözardı Etmeyin

Yayınlayan: Adolis
Kategori: Tavsiyeler
ikinci el bilgisayar, cep telefonu ve fotoğraf makinesi ürünlerimizi dezenfekte edelim

Malesef Dünya gündeminden sonra, 11.03.2020 tarihinde Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca’nın basın açıklaması ile ülke gündemimizde de, Corona virüsü yerini aldı. Türkiye’ de ilk Corona virüsü vakası hangi ilde, kaç yaşında bu konular hakkında hasta mahremiyeti açısından herhangi bir açıklama yapılmadı. Türkiye’de ilk Corona Virüs’ünün bulaştığı kişi hakkında bilinen tek bilgi, vatandaşın erkek olduğu ve Virüs’ü yurtdışından getirdiği.

İkinci el elektronik ürün alımı yapan firmanın Corona Virüsü ile ne alakası var dediğinizi duyar gibiyim. Daha önceki makalelerimiz de belirttiğimiz gibi ikinci el bilgisayar, cep telefonu ve fotoğraf makinelerinizi adresinize gelerek nakit satın almaktayız. İşimiz sebebi ile bugün toplu taşıma araçlarında seyahat etme fırsatı buldum. İnsanların son çıkan olumsuz haberler daha dikkatli olduklarını, önlemlerini aldıklarını gözlemledim. Bir çok vatandaşımızın ağızlarında maskeleri, ellerinde eldivenleri vardı. Dikkatimi çeken yolcuların çoğunluğunun elinde cep telefonları vardı. Ellerimizle metro, metrobüs tutacaklarından tutuyor ve cep telefonlarımız ile sürekli meşgul oluyoruz.

Göz ardı edilen bu detaya dikkat çekmek adına bu makaleyi yazmak istedik. Corona virüsü‘nün hem hava yolu ile hem de temas yolu ile bulaştığı duyuruldu. Ellerimizi dezenfektan ile temizliyor, maske ile korunuyoruz, ama kullandığımız ürünleri hiçbir şekilde dezenfekte etmiyoruz. Belkide daha savunmasız olan çocuklarımız bu talihsiz durum ile karşı karşıya kalabilir. Daha yoğun kullandığımız cep telefonu başta olmak üzere; laptop, fotoğraf makineleri ve kullandığımız bilgisayar klavyeler içinde önlemimizi almalıyız. Bu yoğun olarak kullandığımız cihazları Antibakteriyel jel, ıslak mendil ya da spreylerle dezenfekte etmeliyiz.

Çok Kullanılan Teknolojik Aletlerin Dezenfekte Edilmesi
Çok Kullanılan Teknolojik Aletlerin Dezenfekte Edilmesi

Kullanmakta Olduğmuz – İkinci El – Elektronik Ürünlerin Dezenfekte Edilmesi

Cep telefonu, Fotoğraf Makinleri ve Bilgisayarlarımız her ne kadar şahsi kullanımımız da olsa da aynı evi paylaştığımız kişilerde faydalanabiliyor. Bilgisayarlarımızın klavyesi, cep telefonlarımız uzun süre temas halinde olduğumuz için, virüs barındırma olasılığı oldukça yüksek. Bu sebepten sıklıkla kullandığımız elektronik eşyalarımızı dezenfekte etmeli ve sevdiklerimizi mağdur etmemeliyiz.

Bilgisayarlarımızın ekran ve kasa kısmının kolonyalı mendil ile silebiliriz. Bu işlemi yaparken kolonyalı mendili sıkmanızı ve en son ekran ve klavye kısmını silmenizi tavsiye edebiliriz. Cep telefonlarımızı aynı şekilde hafif nemli ıslak mendil ile silebiliriz. Elimizden geldiğince elektronik ürünlerimizi küçük aile fertleri ile paylaşmamalıyız.

Telefon, klavye ve mouse gibi gün içinde sıkça ve uzun süre kullanılan cihazların temizlenmesinin virüsün yayılımını yavaşlatmak için etkili olacağına işaret eden Monster Notebook Kurumsal İletişim Direktörü Kayra Keri Küpçü, konuyla ilgili yaptığı açıklamada: “Çeşitli sağlık kuruluşları ve uzmanlar tarafından yapılan tüm bilgilendirmelerde el hijyeninin önemine dikkat çekiliyor. Uzmanlara göre Corona virüsü cansız nesneler üzerindeki yaşamını sürdüremiyor, ancak telefon, bilgisayar, klavye, mouse, oyun aksesuarları gibi çok sık kullandığımız ve özellikle ortak paylaşılan cihazlar virüs gibi çeşitli hastalıkların bir kişiden diğerine bulaşma riskini artırabiliyor.

http://www.itnetwork.com.tr/corona-virusu-ile-mucadelede-bilgisayar-temizligi-cok-onemli/

İkinci El Asaf Bilgisayar Firması olarak Sorumluluğumuzun Bilincindeyiz

Özellikle Anneler için tavsiye niteliği taşıyan İkinci El Alınır sitemizde ki bu makalemizin altına sizde değerli yorum, soru ve önerilerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz. İkinci El Bilgisayar Alınır İstanbul Asaf Bilgisayar olarak firma ekibimizin, bu noktada da toplumun ciddi bir hassasiyet göstermesini bir sorumluluk kabul ediyor.

Sağlıklı, Huzurlu ve Mutlu bir yarınlar temennimizle,

Bir yanıt yazın

2 yorum

  • Kemal Efe Şahin

    Son zamanlarda dünya gündemine oturan Corona Virüsü ile ilgili, uzmanların yaptığı ortak önerilerden biri de elbette hijyen olmuştur. Bu noktada kendi el ve yüz temizliği kadar yoğun olarak kullandığımız, bilgisayar gibi elektronik cihazların temizliğine de bu makalede dikkat çekmeniz çok yerinde olmuş. Teşekkür ederim.

WhatsApp WhatSapp Hattı