+90 532 270 18 82
7/24 Çağrı Merkezi
İstanbul, Türkiye
7/24 Bize Ulaşabilirsiniz

Yurtdışına Çıkmadan Pasaport Kaydı Nasıl Yapılır?

Yayınlayan: İlker KOÇ
Kategori: Tavsiyeler

Ülkemizde telefon fiyatları yurtdışına nazaran daha yüksek. Buna sebep olan etken, Türk Lirasının Dolar ve Euro karşısında değer kaybetmesi olarak gösteriliyor. Vergi dilimlerini de göz önünde bulundurursak arada kayda değer bir fark oluşuyor. Yol masrafları, imei kayıt vergisi dahil edilse bile yurtdışındaki telefon fiyatları ile ülkemizdeki fiyatlar ile yurtdışı telefonlar arasında 10.000₺ ile 20.000₺ arasında fiyat farkı doğuyor. Bu farkı azaltmak için çeşitli yöntemler geliştirilmeye başlandı. Bu yöntemlerden en bilineni ülkemize yakın olmasından ve pasaportsuz giriş çıkış yapılabilen ülkelere gidilerek satın aldıkları telefonları kimlik ile kayıt yapılmasıdır. 2023 yılında telefon kayıt ücretlerine zam geleceğinden dolayı telefon almak isteyen vatandaşlar maliyet olarak daha düşük yöntem arayışına girdiler. Yurtdışına çıkmadan pasaport kaydı nasıl yapılır? Sigortalı uçak bileti ile imei kayıt hakkı alma. Bu yöntemi inceleyelim.

Sigortalı Uçak Bileti İle İmei Kayıt Hakkı Alma

Konu başlığından anlaşıldığı üzere, yurtdışından telefon alıp imei kaydı yaptırmak için sigortalı uçak bileti yöntemine başvuruyor. Yurtdışına çıkmak üzere herhangi bir uçak firmasından sigortalı uçak bileti alınıyor. Kişi, pasaport kontrolünden geçiyor. Uçağa binmek üzereyken biletini iptal ederek daha önce sigortalı olarak aldığı biletin ücret iadesini alıyor. Ücret iadesi firmalara göre değişiklik gösterebilir. Ortalama % 90 diyebiliriz. Pasaport kontrolünden geçtiği için yurtdışına çıkmış sayılarak imei kayıt hakkı kazanıyorsunuz. En azından uçak bileti masrafından kurtulmuş olacaksınız. Yurtdışına çıkmadan pasaport kaydı hakkına sahip olabilirsiniz.

UYARI: Bu uygulamanın geçersiz olacağı, pasaport kontrolünden sonra çıkış iptali kaşesi vurulacağı, yönünde yorumlar vardır. Bu yönteme başvuracak kişiler yetkili kişilerden bilgi alması daha sağlıklı olacaktır.

2023 Yılında Telefon Kayıt Ücreti Ne Kadar Olacak ?

Ülkemizde 2022 son çeyreğinde yurtdışı telefonlara imei kayıt ücreti 2.732₺ tutarındaydı. 2023 yılında yurtdışı telefon kayıt ücretine %22,93 tutarında zam gelmesi bekleniyor. Böylelikle 2023 yılında imei kayıt ücreti 6,091₺ tutarında olması bekleniyor.

Eski iphone telefonlarınızı satmak isterseniz bizden fiyat alabilirsiniz. Yurtiçi ikinci el telefon alım satım konusunda sizlere hizmet vermek isteriz. İstanbul içinde hizmet veren firmamız, fiyat teklifi sonrası adresinize gelerek gerekli incelemeleri yapıyor. Ardından ödemeyi nakit ya da EFT olarak yapıyor ve konumdan ayrılıyoruz.

Bir yanıt yazın

WhatsApp WhatSapp Hattı