+90 532 270 18 82
7/24 Çağrı Merkezi
İstanbul, Türkiye
7/24 Bize Ulaşabilirsiniz

Yurtdışı Telefon Ne Kadar Sürede Kapanır?

Yurtdışı Telefon Ne Kadar Sürede Kapanır?

Yayınlayan: İlker KOÇ
Kategori: Tavsiyeler

Yurtdışından getirilen telefonların yasal olarak 120 gün kullanım hakkı bulunmaktadır. Vergisi ödenmemiş BTK kayıt yapılmamış olan telefonlar Türkiye’de kullanıma kapatılacaktır. Kayıtsız yasa dışı kullanımın önüne geçmek için, bu konuda sürekli politika değiştirilmektedir. İlk zamanlar herhangi bir pasaport üzerine kayıt yaptırılıp sınırsız sürede telefonlar kullanılabiliyordu. Sonrasında düzenleme yurtdışından getirilen telefonların, sadece pasaport sahibinin üzerine olan hat ile kullanılabileceği şekilde değiştirildi. Ve 2 sene kullanımdan sonra başka hat sahipleri kullanabileceği şekilde düzenlendi. Böylelikle kaçakçılığın önüne bir nebze geçilmiş oldu.

Yurtdışı Telefon Alınır mı?

Sürekli ülke değiştiren biriyseniz yurtdışı telefon almak mantıklı olabilir. Ya da pasaport kaydı ile kullanırım derseniz ve garanti sizin için önemli değil ise, bu şekilde de kullanabilirsiniz. Pasaportunuz yok ise, ve yurtdışı telefon aldıysanız yasal olarak bu telefonu 3 aydan fazla kullanamazsınız. Özellikle yurtdışı Apple marka telefon alırken daha dikkatli düşünmek gerekir.

Geçici Pasaport Kaydı

Pandemi sürecinde, ülke giriş çıkışlarına konulan yasaklar sebebi ile yurtdışı telefonlara geçici kayıt adı altında 3 ay kullanımına izin veriliyordu. Yabancı uyruklu vatandaşların mağduriyet yaşamaması için yapılan bu uygulama artık son buldu. Bu uygulamaya güvenerek yurtdışı telefon alan bir çok kullanıcı ellerinde telefonları ile kalakaldı.

E-Sim ile Yurtdışı Telefon Kullanmak

Ülkeye ilk giriş yapıldığı ve yerli operatör hattı takılmasından itibaren 3 ay kullanım izni olan telefonların kullanım süresinin dolmasının ardından, 120 günde E-sim hakkı tanınmaktadır. Geçici pasaport kaydı kararının iptalinden sonra BTK Yurtdışı telefonlarda E-sim engellemesi getirmiştir. Dolayısı ile yurtdışı telefonlarda e-sim hakkı ile süre uzatma işlemi sona ermiştir.

İkinci el yurt dışı telefon alan yerler

İkinci el yurtdışı telefonun kapanması bir çok kullanıcıyı mağdur etmiştir. Elde kalan telefonlarınızı satarak yurt içi telefon almak isteyenlerin sayısı oldukça fazladır. İkinci el iphone telefonların satışının artması piyasada fiyat dengesini oldukça etkilemiştir. İkinci el yurt dışı telefonlarınızı ülke dışına çıkan vatandaşlar aracılığı ile elden çıkarabilirsiniz. Bir çok telefoncu yurtdışı telefonlar parça niyetine almaktadır. İkinci el yurtdışı telefonlarınızı İstanbul Sirkeci Doğubank işhanında nakite çevirebileceğiniz mağazalar bulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

WhatsApp WhatSapp Hattı