+90 532 270 18 82
7/24 Çağrı Merkezi
İstanbul, Türkiye
7/24 Bize Ulaşabilirsiniz

Telefonumun Ekranında Siyah Lekeler Oluştu

Yayınlayan: İlker KOÇ
Kategori: Tavsiyeler

Telefonlarımızın ekranında dikey çizgi oluşması, siyah leke oluşması veya ekranda kararmalar oluşması, muhtemelen birşeylerin yolunda gitmediğine işarettir. Bu gibi durumlarda ilk aklımıza gelen, bu işlemin garanti yolu ile çözülüp çözülemeyeceğidir. Garanti yolu ile onarım yapılması için, telefonun hangi sebep ile bu arızayı verdiğini araştırmamız gerekmektedir. Eğer kullanıcı hatası sebebi ile bu arıza oluştu ise, telefonunuz garanti kapsamı dışında kalmış olacaktır. Onarım için ücret talep edilecektir. Telefonun garanti dışında kaldığını nasıl anlarım sorusuna cevap olarak. Eğer telefonunuz düşme, darbe, sıvı teması ya da yüksek ısıya maruz kaldı ise garanti kapsamı dışında kalacaktır. Apple firması telefonların köşelerinde düşmeye bağlı ezik, kırık gibi durumlarda telefonunuzu garanti kapsamı dışında bırakabilir. Peki telefonumun ekranında siyah lekeler oluştu sebebi nedir? diyorsanız. Oluşabilecek bu problemin oluşmasına sebep olacak durumları tecrübelerimiz dahilinde inceleyelim.

  • Telefonun Darbe Alması : Telefon darbe aldı ise ekranda ölü piksel, yukarıda aşağı çizil, beyaz bulut şeklinde leke ya da ekran da kararmalar (mürekkep akması) gibi durumlar oluşabilir. Telefon darbeye maruz kaldığı için garanti bu durumu karşılamayacak ve ücretli onarım talep edecektir.
  • Telefonun Yüksek Isıya Maruz Kalması : Telefonumuz sıcak coğrafi kesimlerde arabanın içinde bırakıldığında, yüksek ısıya maruz kalarak arızaya sebebiyet verebilir. Ekranda mürekkep akması dediğimiz siyah lekelerin oluşmasına sebebiyet verebilir. Telefon her ne kadar kendini yüksek ısıya karşı korumaya aldı ise de bu sürecin devam etmesi durumunda istemediğimiz sonuçlar ile karşılaşabiliriz. Telefon yüksek ısıya maruz kaldığı durumlarda garanti kapsamı dışında kalarak, ücretli tamir talep edilecektir.
  • Telefonun Şarj Entegresinin Bozulması : Telefonların şarj entegresinin bozulması, telefona dengesiz elektrik akımı vererek, ekranın fazlaca ısınmasına ve bu ısınmaya bağlı olarak çeşitli parçaların bozulmasına sebep olacaktır. Bu gibi durumlarda, telefonun orjinal şarj aleti le şarj edilip edilmediğine bakılır. Yüksek oranla bu problemin çözümü donanım kaynaklı olduğundan garanti kapsamında onarım yapılacaktır.

Genel olarak donanım kaynaklı problemleri Apple yetkili servislerde dışarıdan müdahale olmadığı sürece garanti kapsamında onarım sağlanacaktır.

İphone Hangi Durumlarda Garanti Dışı Kalır

Apple telefonlarda fatura tarihinden itibaren 2 yıl garanti kapsamındadır. Yetkili servis dışında ürüne müdahale yapılması durumunda garanti iptal olacaktır. Yoğun çizik ve telefonun düşmesi, sıvı teması, kullanıcıdan kaynaklı hasarlarda garanti kapsamı dışında kalacaktır. Aksi durumlardaki problemleri garanti dahilinde ücretsiz onarım yapılmaktadır. Eğer telefonunuzda oluşan problemin sizden kaynaklı olduğunu düşünmüyorsanız ve ilgili firma bu işlemi kabul etmiyor ise tüketici hakem heyetine başvurarak hakkınızı savunabilirsiniz.

ikinci el telefon alım yapan firmamız bu ve buna benzer problemli cihazları nakit şekilde satın almaktadır. ikinci el telefon satışı hakkında bilgi almak için watshapp hattı üzerinden fiyat alabilir, satışı gerçekleştirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

WhatsApp WhatSapp Hattı