+90 532 270 18 82
7/24 Çağrı Merkezi
İstanbul, Türkiye
7/24 Bize Ulaşabilirsiniz

Spam Aramalar, İstenmeyen Çağrılar ve Mesajlar Nasıl Engellenir

Yayınlayan: İlker KOÇ
Kategori: Bilgiler

Ev telefonlarının yerini cep telefonları, posta kutularının yerini e-posta hesaplarımız almıştır. Kapılarımıza gelen pazarlamacılar, cevapsız telefonlar, hırsızlık amacı ile yapılan görüşmelerde yerini teknolojiye ayak uydurmuştur. Bazen zamansız ve gereksiz telefonlardan sıkılmamak mümkün değil. Hele ki telefonu açtığınızda kapatmak nedir bilmeyen ve ısrar ile sizi dolandırmak için laf kalabalığı yapan insanlar. BTK bu konuya mesaj ile tacizi sonlandırmak için el attı. İzinsiz gelen mesajlara maddi yaptırım uygulandı. Yalnız bu seferde karşı taraf çözümü arama yolu ile işi taciz boyutuna kadar ilerletti. Spam Aramalar, İstenmeyen Çağrılar ve Mesajlar Nasıl Engellenir
İstenmeyen e-postalar mail kutumuzu adeta bir çöplüğe dönüştürmektedir. Kalabalık mail trafiği içerisinde bazen gerekli olan maili fark edemeyerek işlerimizin önemli ölçüde aksamasına sebebiyet verebilir.
İstenmeyen e-posta, mesaj ve spam aramalar tümünden kurtulmak neredeyse imkansız. Çünkü bunların arasında yararlı, işimize yarayacak iletilerde olabiliyor. 0850 ile başlayan numaraların çoğu banka ya da kurumsal firmalardan gelmektedir. Bu durumu fark eden dolandırıcılar 0850’li numaralardan dolandırıcılık yapmaktadırlar.
Ülkemizde önde gelen telefon operatörleri bu tarz gelen aramalardan kurtulmamız için çeşitli yöntemler geliştirmektedir. Bu yöntemler çoğunlukla faydalı olmaktadır. Bu yöntemleri nasıl kullanabileceğimize dilerseniz birlikte inceleyelim.

Telefon Dolandırıcılarına Karşı Dikkat Etmemiz Gerekenler;


• Tanımadığınız çağrıları mümkün olduğunca açmamaya çalışın. Eğer telefonunuza kayıtlı olmayan bir numara sizi arıyor ise açmamanız durumunda size mesaj yolu ile dönüş sağlayacaktır.
• Kötü niyetli yazılımları destekleyeceği için, Spam, ilgi alanınız dışındaki mail, mesaj, hediye kazandınız, çekiliş hakkı gibi bağlantıya tıklamamaya özen gösterin. Doğrulundan emin olmak için mail gönderen hesabı yada gelen mesajı Google arama motorunda araştırın.
• Gelen aramanın ya da mesajın doğru olduğunu düşünüyorsanız. Gelen aramanın numarasını Google araştırın. Eğer bir sonuca varamaz iseniz muhtemelen bu kişiler iyi niyetli değildir.


İphone ve Android telefonlarda engelleme nasıl yapılır


Gelen arama, mesaj ve face time engelleme nasıl yapılır maddeler halinde inceleyelim.

  • Telefonunuzda gelen aramalardaki numaranın üzerine dokunun, ardından numaranın yanındaki bilgi simgesine dokunun. Aşağı doğru inerek Bu arayanı engelle sekmesine tıklayın.
  • Eğer FaceTime uygulamasında bir arayanı engellemek isterseniz, Engellemek istediğiniz kişinin veya e-posta hesabının yanındaki bilgi simgesine dokunarak, aşağı kaydırın ve bu arayanı engelle sekmesine tıklayın.
  • Engellediğiniz kişi sizi aradığında karşı tarafta meşgul tonu çalar ve siz geri bildirim almazsınız. Mesaj gödermek istediğinde size herhangi bir bildirim gelmeyecektir. Bildirim almak istediğinizde engeli kaldırabilirsiniz.
  • Engel kaldırma işlemi;
  • Ayarlar , Telefon’u açın ve Engellenen Kişiler’e dokunun .
  • Ayarlar , FaceTime’ı açın ve Çağrılar altında Engellenen Kişiler’e dokunun .
  • Ayarlar , Mesajlar’ı açın ve SMS/MMS altında Engellenen Kişiler’e dokunun .
  • Israrla arayan pazarlamacılar ya da dolandırıcıları engellemek ile başa çıkmak gerçekten çok zor. Sürekli numara değiştirerek, farklı operatörlerden numara sağlayabilirler. Eğer internette satış, ya da sürekli yabancı numaralar tarafından aranmıyorsanız. Bu yöntem işinize yarayacaktır.
  • Ayarlar , Telefon’u açın ve Bilinmeyen Arayanları Sustur’a dokunmak için aşağı kaydırın . Bu özellik, eğer arayan kişi rehberinizde kayıtlı değil ise telefonunuz çalmayacaktır. Gelen tüm yabancı numaraları sessize alır. Bu gelen aramalar cevapsız listenizde görünebilir.
  • • Aynı yöntemi, Ayarlar , Mesajlar’a giderek ve Bilinmeyen Göndericileri Filtrele seçeneğini tıklayarak ve aşağı çekerek mesajlar içinde uygulayabilirsiniz.

İnternet dolandırıcılığı ve taciz aramalarından bu şekilde kısmen de olsa kurtulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

WhatsApp WhatSapp Hattı