+90 532 270 18 82
7/24 Çağrı Merkezi
İstanbul, Türkiye
7/24 Bize Ulaşabilirsiniz

Sanal Sunucu Nedir?, Sanal Sunucu Ne İşe Yarar?

Yayınlayan: İlker KOÇ
Kategori: Tavsiyeler

Sanal sunucu, günümüzde internetin yaygın kullanımı ve hızlı gelişimiyle birlikte popüler hale gelen bir hosting çözümüdür. Peki, sanal sunucu nedir ve ne işe yarar? Siz değerli okurlarımız için oluşturmuş olduğumuz bu özel yazıda genel olarak sanal sunucuların ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve neden kullanılması gerektiğini açıklayacağız. Keyifli okumalar dileriz!

Sanal Sunucu Nedir?

Sanal sunucu, birden fazla web sitesinin barındırılması için kullanılan bir hosting çözümüdür. Günümüzde pek çok kişi tarafından tercih edilen hosting çözümü, fiziksel olarak ayrılmış bir sunucunun kaynaklarının birçok sanal sunucu arasında paylaştırılmasıyla oluşur.
Sanal sunucular, diğer web siteleri tarafından kullanılan kaynakları paylaştığından daha uygun maliyetlidir. Sanal sunucular, bir fiziksel sunucunun çökmesi veya donanım hatası gibi sorunlarla karşılaşıldığı zaman diğer sanal sunucuların etkilenmemesini sağlayan yüksek bir izolasyon seviyesine sahiptir. Bundan dolayı sanal sunucu kullanımı oldukça popüler hale gelmiştir.

Sanal Sunucular Nasıl Çalışır?

Sanal sunucular, fiziksel olarak ayrılmış bir sunucunun kaynaklarının birçok sanal sunucu arasında paylaştırılmasıyla çalışır. Her bir sanal sunucu, kendi işletim sistemi ve hosting yazılımıyla donatılmıştır. Sistemin bu şekilde olması ile birlikte her bir sanal sunucunun diğer sanal sunuculara tamamen bağımsız bir şekilde çalışabilmesini sağlar.
Sanal sunucular kaynakları paylaşırken her bir sanal sunucunun belirli bir kaynak miktarı ayrılmıştır. Ayrımı sağlanan bu kaynaklar genel olarak işlemci gücü, bellek, disk alanı ve bant genişliğidir. Her bir sanal sunucu, kendisine ayrılan kaynakların dışında diğer sanal sunucuların kaynaklarına erişemez.

Sanal Sunucuların Avantajları Nelerdir?

Sanal sunucuların birçok avantajı vardır. Aşağıda sanal sunucuların avantajları maddeler halinde listelenmiştir.

 • Uygun Maliyet
  Sanal sunucular, diğer hosting çözümlerine göre daha uygun maliyetlidir. Günümüzde bir fiziksel sunucu birden fazla sanal sunucu barındırabilir ve bu kaynakların paylaştırılmasıyla daha düşük bir maliyetle sunucu hizmeti alınabilmesini sağlar.
 • Yüksek İzolasyon Seviyesi
  Sanal sunucular, bir fiziksel sunucunun çökmesi veya donanım hatası gibi sorunlarla karşılaşıldığı zaman diğer sanal sunucuların etkilenmemesini sağlayan yüksek bir izolasyon seviyesine sahiptir.
 • Ölçeklenebilirlik
  Sanal sunucular, ihtiyaç duyulduğunda kaynakları kolayca ölçeklendirebilirler. Bu durum web sitelerinin ihtiyaçlarına göre kaynakları artırabilecek veya azaltabilecekleri anlamına gelir. Sistemin bu şekilde ölçeklenebilirlik olması, web sitesinin trafik yükü arttığında veya farklı ihtiyaçlar doğduğunda daha az kaynak tüketilmesini sağlar.

Sanal Sunucu Ne İşe Yarar?

Sanal sunucular, birçok farklı işletme için kullanılabilir. Aşağıda bu kullanımların bazılarına örnekler verilmiştir.

 1. Web Sitelerinin Barındırılması
  Sanal sunucular, web sitelerinin barındırılması için kullanılan bir hosting çözümü olarak uzun senelerden beri tercih edilmektedir. Aktif bir şekilde hizmet sağlayan web siteleri, aynı fiziksel sunucuda barındırılabilir ve kaynaklar paylaştırılarak uygun maliyetli bir hosting çözümü sunmaktadır. Böylece web site sahipleri birçok web sitesini çok daha uygun fiyatlar ile birlikte yayınlayabilmektedir.
 2. Uygulama Sunucusu Olarak Kullanımı
  Sanal sunucular, birçok farklı uygulamanın barındırılması için de kullanılabilir. Bu durumu örnek ile birlikte size çok daha iyi bir şekilde anlatabiliriz. Örneğin; e-posta sunucusu, dosya sunucusu, veri tabanı sunucusu gibi farklı uygulamalar sanal sunucularda barındırılabilir. Bu sunucu çeşitleri sizlerin ihtiyaçlarına göre farklılık gösterebilir.
 3. Bulut Bilişimde Kullanımı
  Sanal sunucular, bulut bilişim teknolojisinin temel yapı taşlarından biridir. Bulut bilişim, birçok farklı sunucunun bir araya gelerek oluşturduğu bir yapıdır. Sanal sunucular bu yapıdaki önemli bir bileşendir. Günümüzde bulut bilişimin her geçen gün daha fazla kullanılmasıyla birlikte de sanal sunucuların bu alanda kullanımında artış göstermektedir.

İkinci el sunucu ve bilgisayar alımı yapmaktayız. Fiyat almak için ikinci el bilgisayar alan yerler sayfamızı ziyaret edebilir, fiyat alabilirsiniz. İstanbul içi ürünlerinizi adresinizden nakit satın alıyoruz.

Bir cevap yazın

WhatsApp WhatSapp Hattı