+90 532 270 18 82
7/24 Çağrı Merkezi
İstanbul, Türkiye
7/24 Bize Ulaşabilirsiniz

MacBook Tanıları Testi

Yayınlayan: İlker KOÇ
Kategori: Bilgiler

Özellikle ikinci el Macbook bilgisayar alırken detaylı şekilde incelemeli imkanlar doğrultusunda testlerimizi gerçekleştirmeliyiz. Öncelikle bilgisayarın dış kasa temizliği, özellikleri, pil devir sayısı, garanti kapsamında olup olmadığı ve vidalarından daha önce işlem görüp görmediğine bakabiliriz. Fiziksel olarak göz ile kontrollerini gerçekleştirdikten sonra Apple Tanılarını kullanarak Macbook donanım testini gerçekleştirebiliriz. Satın almak istediğiniz bilgisayarda kasma yavaşlama gibi problemlerden şüpheleniyorsanız, Apple tanıları ile donanımları hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Macbook tanıları testi nasıl yapılır başlıklar halinde aşağıdaki gibidir

Bu işlemi gerçekleştirmek için sırası ile Macbook bilgisayarınızı bu işlem için hazırlamalı, Apple tanıları testi başlatma ve test sonuçlarını gözlemlemeliyiz.

Macbook Bilgisayarı Hazırlama

 • Macbook bilgisayarınızı kapatın
 • Macbook bilgisayarınızda harici bir bileşen var ise (Klavye,Ssd, Mause, İnternet kablosu) bağlantılarını kesin
 • Apple Macbook bilgisayarınızı ve havalandırmalı bir zeminde konumlandırın
 • Macbook Donanım Testini Başlatın

Bu işlem için bilgisayarınızın işletim sistemi önemlidir. Öncelikle bilgisayarınızın Slicon çipli oluo olmadığını belirlemeliyiz. Ve buna göre uygun adımları izlemeliyiz.

Bilgisayar Apple Silicon (M1) çipli ise ;

 • Bilgisayarınızı açın ve ardından güç düğmesine basılı tutun.
 • Seçenekler simgesi açıldığında güç düğmesini bırakın
 • Ardından Command  (⌘) + D tuşlarına basın

Bilgisayarınız İntel işlemci ise ;

 • Macbook bilgisayarınızı güç tuşuna bastıktan hemen sonra D tuşuna basılı tutun
 • Ekrana ilerleme çubuğu geldiğinde dil seçmek üzere tuşu bırakın
 • Test Sonuçlarını Görüntüleme
 • Test işlemi tamamlandığında eğer hata var ise referans kodları ile birlikte sonuçları gösterecektir.

Apple Tanıları Referans Kodları

ADP000Sorun bulunamadıHiçbir sorun bulunmadı.
ALS001Ortam ışığı sensörüyle ilgili bir sorun olabilir.Hangi servis ve destek seçeneklerinin kullanılabileceğini öğrenmek için Apple ile irtibat kurun veya bilgisayarınızı bir AASP’ye ya da Apple Store’a götürün.
BMT001
BMT003
BMT004
BMT005
Touch ID sensörüyle ilgili bir sorun olabilir.Hangi servis ve destek seçeneklerinin kullanılabileceğini öğrenmek için Apple ile irtibat kurun veya bilgisayarınızı bir AASP’ye ya da Apple Store’a götürün.
CNT001
CNT002
CNT003
CNT004
CNT005
CNT006
CNT007
Ethernet donanımıyla ilgili bir sorun olabilir.Hangi servis ve destek seçeneklerinin kullanılabileceğini öğrenmek için Apple ile irtibat kurun veya bilgisayarınızı bir AASP’ye ya da Apple Store’a götürün.
CNW001
CNW003
CNW004
CNW005
CNW006
Wi-Fi donanımıyla ilgili bir sorun olabilir.Hangi servis ve destek seçeneklerinin kullanılabileceğini öğrenmek için Apple ile irtibat kurun veya bilgisayarınızı bir AASP’ye ya da Apple Store’a götürün.
CNW007
CNW008
Hiçbir Wi-Fi ağı algılanmadı: Kapsama alanında Wi-Fi ağı yok veya Wi-Fi donanımıyla ilgili bir sorun olabilir.Testi bir Wi-Fi ağı kapsama alanında yeniden çalıştırın.

Bu kod tekrar görüntülenirse ek sorun giderme işlemleri gerekebilir. Hangi servis ve destek seçeneklerinin kullanılabileceğini öğrenmek için Apple ile irtibat kurun veya bilgisayarınızı bir AASP’ye ya da Apple Store’a götürün.
DFR001Touch Bar ile ilgili bir sorun olabilir.Hangi servis ve destek seçeneklerinin kullanılabileceğini öğrenmek için Apple ile irtibat kurun veya bilgisayarınızı bir AASP’ye ya da Apple Store’a götürün.
NDC001
NDC003
NDC004
NDC005
NDC006
Kamerayla ilgili bir sorun olabilir.Hangi servis ve destek seçeneklerinin kullanılabileceğini öğrenmek için Apple ile irtibat kurun veya bilgisayarınızı bir AASP’ye ya da Apple Store’a götürün.
NDD001USB donanımıyla ilgili bir sorun olabilir.Klavye, fare ve Ethernet adaptörü (varsa) dışındaki tüm harici aygıtların bağlantısını kesin. Testi yeniden çalıştırın.

Bu kod tekrar görüntülenirse ek sorun giderme işlemleri gerekebilir. Hangi servis ve destek seçeneklerinin kullanılabileceğini öğrenmek için Apple ile irtibat kurun veya bilgisayarınızı bir AASP’ye ya da Apple Store’a götürün.
NDK001
NDK003
NDK004
Klavyeyle ilgili bir sorun olabilir.Hangi servis ve destek seçeneklerinin kullanılabileceğini öğrenmek için Apple ile irtibat kurun veya bilgisayarınızı bir AASP’ye ya da Apple Store’a götürün.
NDL001Bluetooth donanımıyla ilgili bir sorun olabilir.Hangi servis ve destek seçeneklerinin kullanılabileceğini öğrenmek için Apple ile irtibat kurun veya bilgisayarınızı bir AASP’ye ya da Apple Store’a götürün.
NDR001
NDR003
NDR004
NDR005
NDR006
İzleme dörtgeniyle ilgili bir sorun olabilir.Hangi servis ve destek seçeneklerinin kullanılabileceğini öğrenmek için Apple ile irtibat kurun veya bilgisayarınızı bir AASP’ye ya da Apple Store’a götürün.
NDT001
NDT002
NDT003
NDT004
NDT005
NDT006
Thunderbolt donanımıyla ilgili bir sorun olabilir.Harici Thunderbolt aygıtlarını çıkarıp testi yeniden çalıştırın.

Bu kod tekrar görüntülenirse ek sorun giderme işlemleri gerekebilir. Hangi servis ve destek seçeneklerinin kullanılabileceğini öğrenmek için Apple ile irtibat kurun veya bilgisayarınızı bir AASP’ye ya da Apple Store’a götürün.
NNN001Seri numarası algılanmadı. Hangi servis ve destek seçeneklerinin kullanılabileceğini öğrenmek için Apple ile irtibat kurun veya bilgisayarınızı bir AASP’ye ya da Apple Store’a götürün.
PFM001
PFM002
PFM003
PFM004
PFM005
PFM006
PFM007
Sistem Yönetim Denetleyicisi (SMC) ile ilgili bir sorun olabilir.Hangi servis ve destek seçeneklerinin kullanılabileceğini öğrenmek için Apple ile irtibat kurun veya bilgisayarınızı bir AASP’ye ya da Apple Store’a götürün.
PFR001Bilgisayarın firmware’iyle ilgili bir sorun olabilir.Hangi servis ve destek seçeneklerinin kullanılabileceğini öğrenmek için Apple ile irtibat kurun veya bilgisayarınızı bir AASP’ye ya da Apple Store’a götürün.
PPF001
PPF003
PPF004
Fanla ilgili bir sorun olabilir.Hangi servis ve destek seçeneklerinin kullanılabileceğini öğrenmek için Apple ile irtibat kurun veya bilgisayarınızı bir AASP’ye ya da Apple Store’a götürün.
PPM001Bellek modülüyle ilgili bir sorun olabilir.Hangi servis ve destek seçeneklerinin kullanılabileceğini öğrenmek için Apple ile irtibat kurun veya bilgisayarınızı bir AASP’ye ya da Apple Store’a götürün.
PPM002
PPM003
PPM004
PPM005
PPM006
PPM007
PPM008
PPM009
PPM010
PPM011
PPM012
PPM013
PPM014
PPM015
PPM016
Dahili bellekle ilgili bir sorun olabilir.Hangi servis ve destek seçeneklerinin kullanılabileceğini öğrenmek için Apple ile irtibat kurun veya bilgisayarınızı bir AASP’ye ya da Apple Store’a götürün.
PPN001
PPN002
Güç yönetim sistemiyle ilgili bir sorun olabilir.Hangi servis ve destek seçeneklerinin kullanılabileceğini öğrenmek için Apple ile irtibat kurun veya bilgisayarınızı bir AASP’ye ya da Apple Store’a götürün.
PPP001
PPP002
PPP003
PPP004
PPP005
PPP006
PPP007
PPP008
Güç adaptörüyle ilgili bir sorun olabilir.Doğru güç adaptörü kullandığınızdan emin olun, güç adaptörünü bilgisayardan ve duvar prizinden çıkarın ve yeniden takın. Testi yeniden çalıştırın.

Bu kod tekrar görüntülenirse ek sorun giderme işlemleri gerekebilir. Hangi servis ve destek seçeneklerinin kullanılabileceğini öğrenmek için Apple ile irtibat kurun veya bilgisayarınızı bir AASP’ye ya da Apple Store’a götürün.
PPR001İşlemciyle ilgili bir sorun olabilir.Hangi servis ve destek seçeneklerinin kullanılabileceğini öğrenmek için Apple ile irtibat kurun veya bilgisayarınızı bir AASP’ye ya da Apple Store’a götürün.
PPT001Pil algılanmadı.Hangi servis ve destek seçeneklerinin kullanılabileceğini öğrenmek için Apple ile irtibat kurun veya bilgisayarınızı bir AASP’ye ya da Apple Store’a götürün.
PPT002
PPT003
Pilin yakında değiştirilmesi gerekiyor. Şu anda normal şekilde çalışıyor ancak yeni olduğu zamana göre şarjı daha kısa sürede tükeniyor.Hangi servis ve destek seçeneklerinin kullanılabileceğini öğrenmek için Apple ile irtibat kurun veya bilgisayarınızı bir AASP’ye ya da Apple Store’a götürün.
PPT004Pilin servise götürülmesi gerekiyor. Pil normal çalışmıyor ancak davranışında veya tuttuğu şarj miktarında herhangi bir değişiklik görülmüyor. Kontrol edilinceye kadar pili kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu sorun bilgisayarınıza zarar vermez.Intel işlemcili bir Mac’iniz varsa internet üzerinden Apple Tanıları’nı kullanarak bu sonucu onaylayabilirsiniz: Apple menüsünden  Sistemi Kapat’ı seçin, Mac’inizi yeniden açın, hemen ardından Option-D tuşlarına basın ve Apple Tanıları başlatılana kadar tuşları basılı tutun.

Bu kod tekrar görüntülenirse veya Apple Silicon çipli bir Mac kullanıyorsanız, hangi servis ve destek seçeneklerinin kullanılabileceğini öğrenmek için Apple ile irtibat kurun ya da bilgisayarınızı bir AASP’ye veya Apple Store’a götürün.
PPT005Pil doğru takılmadı. Aygıtı kapatın ve kullanmayı bırakın. Bilgisayarın servise götürülmesi gerekiyor.Hangi servis ve destek seçeneklerinin kullanılabileceğini öğrenmek için Apple ile irtibat kurun veya bilgisayarınızı bir AASP’ye ya da Apple Store’a götürün.
PPT006Pilin servise götürülmesi gerekiyor. Pil normal çalışmıyor ancak davranışında veya tuttuğu şarj miktarında herhangi bir değişiklik görülmüyor. Kontrol edilinceye kadar pili kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu sorun bilgisayarınıza zarar vermez.Hangi servis ve destek seçeneklerinin kullanılabileceğini öğrenmek için Apple ile irtibat kurun veya bilgisayarınızı bir AASP’ye ya da Apple Store’a götürün.
PPT007Pilin değiştirilmesi gerekir. Pil şu anda normal şekilde çalışıyor ancak yeni olduğu zamana göre şarjı çok daha kısa sürede tükeniyor. Değiştirinceye kadar pili kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu sorun bilgisayarınıza zarar vermez.Hangi servis ve destek seçeneklerinin kullanılabileceğini öğrenmek için Apple ile irtibat kurun veya bilgisayarınızı bir AASP’ye ya da Apple Store’a götürün.
VDC001
VDC003
VDC004
VDC005
VDC006
VDC007
SD kart okuyucuyla ilgili bir sorun olabilir.Hangi servis ve destek seçeneklerinin kullanılabileceğini öğrenmek için Apple ile irtibat kurun veya bilgisayarınızı bir AASP’ye ya da Apple Store’a götürün.
VDH001
VDH002
VDH003
VDH004
Depolama aygıtıyla ilgili bir sorun olabilir. Hangi servis ve destek seçeneklerinin kullanılabileceğini öğrenmek için Apple ile irtibat kurun veya bilgisayarınızı bir AASP’ye ya da Apple Store’a götürün.
VDH005macOS Kurtarma başlatılamıyor.Hangi servis ve destek seçeneklerinin kullanılabileceğini öğrenmek için Apple ile irtibat kurun veya bilgisayarınızı bir AASP’ye ya da Apple Store’a götürün.
VFD001 
VFD002 
VFD003 
VFD004 
VFD005
VFD006 
VFD007
Ekran veya grafik işlemcisiyle ilgili bir sorun olabilir.Hangi servis ve destek seçeneklerinin kullanılabileceğini öğrenmek için Apple ile irtibat kurun veya bilgisayarınızı bir AASP’ye ya da Apple Store’a götürün.
VFF001
VFF002
VFF003
Ses donanımıyla ilgili bir sorun olabilir.Hangi servis ve destek seçeneklerinin kullanılabileceğini öğrenmek için Apple ile irtibat kurun veya bilgisayarınızı bir AASP’ye ya da Apple Store’a götürün.

Test % 100 doğru sonuç vermeyebilir. Mesela sıvı teması alan bir bilgisayarda eğer sıvı teması bilgisayara bir hasar vermedi ise o an için testi başarılı geçebilir. İkinci el macbook alırken bu testi yapmalı ve karşılaşabileceğimiz sorunları minimum seviyeye indirebiliriz. İkinci el Macbook alım satım, mac alan yerler, 2, el macbook alanlar ve 2. El macbook alan yerler gibi sorularınız için bizi arayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

1 Yorum

WhatsApp WhatSapp Hattı