+90 532 270 18 82
7/24 Çağrı Merkezi
İstanbul, Türkiye
7/24 Bize Ulaşabilirsiniz

MacBook Retina Ekran Soyulma Problemi

Yayınlayan: İlker KOÇ
Kategori: Tavsiyeler
Macbook Retina Ekran Soyulması ve Çözümü

Apple marka ürünlerin tercih edilmesindeki en büyük etken, kalitesi, kullanım kolaylığı ve garanti konusunda vermiş olduğu destektir. Türkiye’de uygulamış olduğu problemli olan cep telefonları ve bilgisayarlardaki birebir değişim kampanyası bir çok teknoloji devine ilham kaynağı olmuş ve taklit edilmiştir. Her güzelin bir kusuru vardır diyerek Apple marka ürünlerinde kronik sayılabilecek kusurları vardır. Konu başlığımızda da belirttiğimiz gibi genelde Apple Macbook Pro bilgisayarların ekranlarında soyulma problemi ortaya çıkmıştır. Benimde başıma gelen bu problemi aşmak için çeşitli yollara başvurdum ve kısmen sonuca ulaştım. Macbook bilgisayarlarda retina soyulması, retina ekranda leke oluşması, macbook bilgisayarda ekranda oluşan lekeler adı altında google de yaptığım aramalarda çeşitli yöntemler hakkında fikirler edindim ve bu yöntemleri sizlerle paylaşmak adına bu yazıyı yazmaya karar verdim.

Macbook Retina Ekran
Macbook Retina Ekran

MacBook Retina Ekran Soyulması Neden Olur?

MacBook bilgisayarın ekranında beliren ufak lekenin silinmesi sebebi ile zamanla büyüyen leke (staingate). Bir çok kullanıcının başına gelen bu problemin sebebi zararlı solüsyonlar ile yapılan ekran temizliği ya da yoğun kullanımda ellerimizde oluşan terin klavyede kalması ve terimiz de bulunan asitlerin ekrandaki ince tabakayı kaldırmasıdır. Apple markasının bu sorunu ilk zamanlarda kullanıcı hatası olarak gördüğünden garanti dışı bıraktı. Bu sorunu yaşamamak için bilgisayarlarımızı ekran koruyucu kaplamalar ile kullanmalıyız.

Macbook Retina Ekran Soyulma Problemi Çözümü

Bu problem daha çok Macbook 2014 ve 2015 modellerde ortaya çıkmıştır. Ve genelde garanti tarihi dolduktan sonra ortaya çıkması sebebi ile mağduriyetler olmuştur. Garantisinin bitmesi ve problemlerin ortaya çıkması ile kullanıcılar kendilerince çeşitli çözümler üretmeye çalışmışlar ve kısmen başarılı olmuşlardır. Zamanla gelen yoğun şikayetler sosyal medyada oluşan grupları dikkate alan Apple şirketi müşteri memnuniyeti kapsamında apple kullanıcılarına garanti desteği sağlamıştır.

Ekran soyulmasının garanti kapsamında olması için gereken şartlar;

  • Ekranın daha önce yetkili servis dışında onarım görmemesi
  • Ekranın ekran soyulması dışında fiziksel hasarının bulunmaması
  • Satın alındığı tarihten itibaren (5) beş yıl geçmemiş olması

Eğer bilgisayarınız bu şartlara uygun ise farklı bir çözüm yolu aramadan bulunduğunuz konum içersindeki en yakın Apple yetkili servisinde, ekranınızı sıfırı ile ücretsiz değiştirebilirsiniz. Bilgisayarınızın fatura tarihinden itibaren 5 yılı geçti ise bu destekten maalesef faydalanamıyorsunuz. Çeşitli forumlarda ve internet sitelerinde bu işlemi ücretli yapan kişiler kendi geliştirdikleri solüsyonlar ile ekran üzerindeki ince tabakayı tamamen temizleyerek en azından görüntü kirliliğinden kurtulmaktadır. Diğer bir tavsiye ise ağız temizleme işleminde kullanılan ve marketlerde rahatlıkla ulaşabileceğimiz listerine markalı gargaradır. Bu ikinci yöntemi saatlerce denememe rağmen çok az bir ilerleme kaydedebildim. Daha az maliyetli olan ve %100 sonuç aldığım yöntemi çektiğim video ile sizlere anlatmaya çalıştım. Bu işlemi eli pasta cila işlerine yatkın oto yıkamacı arkadaşınız var ise çok az bir maliyet ile halledebilirsiniz.

Şunu belirtmeliyim ki bu yöntem % 100 lük bir çözüm değildir. Sadece retina ekran üzerindeki ince tabakayı temizleme ve kötü görüntüden kurtulma işlemidir. Eğer bu işlemi yapmak istemiyor ve ikinci el bilgisayarınızı satmak isterseniz, bu konuda bilgisayarınıza fiyat verebilir ve ikinci el bilgisayar satış işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Konu hakkında merak ettiğiniz soruları yorumlar kısmında bizlere sorabilirsiniz. İkinci el bilgisayarınıza fiyat almak isterseniz sol alt kısımda bulunan Whatsapp ikonuna tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

MacBook Retina Ekran Soyulma Problemi ve Çözümü ile ilgili bu makalemiz için tüm soru, öneri ve değerlendirmelerinizi bu bölüm altında ki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

2 yorum

WhatsApp WhatSapp Hattı