+90 532 270 18 82
7/24 Çağrı Merkezi
İstanbul, Türkiye
7/24 Bize Ulaşabilirsiniz

Laptop Neden Isınıyor? Isınmaya Karşı Pratik Tavsiyeler

Yayınlayan: admin
Kategori: Bilgiler
Bilgisayar Çok Isınıyorsa

Bilgisayarlarımızda en sık karşılaştığımız problemlerin başında gelir ısınma.  Bazen bir arızanın habercisi, bazen de yorgunluğunun belirtisi olabilir. Aslında çokta endişe edilmemesi gereken bir durumdur. Olaya mikro açıdan baktığımızda, bilgisayarlarımız elektrik enerjisi ile çalışmaktadır. Belli başlı görevleri olan bileşenler (Hdd, Ram, İşlemci, Fan vs .) bir uyum içerisinde yoğun bir tempo ile çalışırlar. Buda doğal olarak bilgisayarın ısınmasına sebep olur. Ne kadar tempo o kadar ısı demek doğru olabilir.

Biraz öncede dediğim gibi belli sınıra kadar ısınması gayet doğal bir durumdur. Bu durumunu minimize etmek amacı ile laptop bileşenlerinin içinde, sıcak havayı tahliye etmesi için fanlar bulunmaktadır. Yüksek verimle çalışan bilgisayarlarda (oyuncu bilgisayarı, server vs.) laptop’un kasa yapısı daha geniş ve havayı dışarıya daha kolay atabileceği şekilde tasarlanmıştır. Belli ölçüde ısı normaldir. Peki hangi durumlarda bilgisayar ısısı anormaldir?

Laptop ısınıyor ve bu rahatsız edici seviyede, hatta bilgisayarda gözle görülecek zararlar oluştu. O zaman durum donanımsal olabilir. Bunun sebepleri; fan çalışmıyor,  kasada ısıyı tahliye etmesi için ayrılan bölüm toz pislik vs. dolmuş, bilgisayara fazla yükleniliyor olabilir ya da bilgisayarınız yaşlanıyor olabilir. Bilgisayarımız normal pozisyonda çalışıyorken 40 ~ 45 ° arasında sıcaklığı normaldir. Ekran kartını ve işlemciyi zorlayacak bu ısı 60° kadar çıkabilir.

Laptop’ta Isınmayı Engellemek İçin Ne Yapmalıyım?

Laptop’ta aşırı ısınma var ise bunun sebebini tespit etmek ve ona göre hareket etmek gerekir. Eğer garantisi devam ediyor ise yetkili serviste rutin bakımlarını yaptırabiliriz. Eğer garantisi bitmiş ve bu işe biraz merak sarmış isek iş başa düşmüş demektir. En basit yöntem extra soğutucu ile takviye yapabiliriz.

Diğer bir yönttem ise bilgisayarı açıp fanın çevresine birikmiş olan tozları temizleyebilir, fanı kontrol edebiliriz. Laptop açtığınızda garantisinin iptal olma ihtimalini unutmayın.

Bilgisayarınızın konumu bulunduğu zemin son derece önemlidir. Halı, Kilim, Kumaş üzerinde bulunan Bilgisayarların hava akışını engelleyecek zemin de olması bilgisayarınızın ısınmasına en büyük sebeptir. 

En az ısınan laptop markası hangisi diye bir soru sorulacak olursa, yanılma payımız çok yüksektir. İstatistiklar Apple Macbook Pro desede Macbook ile Ryse: Son Off Rome oynayan kaç kişi gördünüz 🙂 En az ısınınan Laptop kullanılmayan laptoptur. MONSTER laptoplar garanti bakımından bu konuda kullanıcısının arkasında olduğunu duydum. Ömür boyu bakım garantisi veriyorlar.

Bilgisayar eskimiş artık beni bırak diyorsa yenilemeniz en doğru çözüm. Tamamen bozulmasında ciddi masraflar doğurabilmektedir. İstanbul içinde ikinci el bilgisayar alan firmalar bu konuda size yardımcı olacaklardır.

Tabi bilgisayarınızı satarken ikinci el laptop fiyatına satılacağını ve zararınızı minimal düzeyde tutmayı unutmayın. Bu konuda ikincielalinir.net web sitemizde ki iletişim bölümünden alanında uzman ekibimize ulaşarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

 

Bir yanıt yazın

WhatsApp WhatSapp Hattı