+90 532 270 18 82
7/24 Çağrı Merkezi
İstanbul, Türkiye
7/24 Bize Ulaşabilirsiniz

Kullanım Alanına Göre İkinci El Bilgisayar Tavsiye ve Fiyatları

Yayınlayan: İlker KOÇ
Kategori: Tavsiyeler

Hayatımızın bir çok alanında bilgisayarlar artık vazgeçilmezimiz haline gelmiştir. İşlerimizi kolaylaştırmak, zamandan tasarruf etmek ve çeşitli yazılımlarla bir çok kişinin saatlerce yapabileceği işi tek tuş ile çok kısa sürede yapabilmekteyiz. Bilgisayar firmaları kullanım alanına göre çeşitli özelliklerde bilgisayarlar üretmiş ve satışa sunmuştur. Okulda, işte, gezide, günlük kullanım için bilgisayar modelleri mevcuttur. Özelliklerine göre ikinci el bilgisayar fiyatları hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Genel olarak Kullanım Alanına Göre İkinci El Bilgisayar Tavsiye ve Fiyatlarını 4 ana başlık altında inceleyeceğiz.

Kullanım Alanına Göre Bilgisayar Tavsiyeleri ve Fiyatları

 • Okul için bilgisayar tavsiyeleri
 • iş için bilgisayar tavsiyeleri
 • Oyun İçin Bilgisayar Tavsiyeleri
 • Günlük Kullanım İçin Bilgisayar Tavsiyeleri

Okul İçin Bilgisayar Tavsiyeleri

Okul için bilgisayar tavsiyesi çok geniş kapsamlı bir konudur. İlkokul seviyesi için bilgisayar tavsiyesi, ortaokul için bilgisayar tavsiyesi ve üniversite için bilgisayar tavsiyesi olarak üç anabaşlık altında inceleyebiliriz.

 • İlkokul için bilgisayar tavsiyesi ; İlkokul çağındaki öğrenciler için çok geniş kapsamlı bilgisayara ihtiyaç yoktur. İlkokul seviyesinde öğrencilerin bilgisayarda göreceği işlevler çok fazla özellik gerektirmez. Ders çalışmak için, test çıkarma ve Youtube konu anlatım dışında pek bir işlem yapılmaz. Bunun için düşük bütçeli bilgisayarlar işimizi görecektir. Özellik olarak Celeron işlemci, 4 Gb Ram, 128 Ssd yeterli olacaktır. Bu özelliklerde ikinci el bilgisayarların fiyatı 1500₺-2000₺ arası seyretmektedir. Bu fiyatlar kur değişime göre değişebilir.
 • Ortaokul İçin Bilgisayar Tavsiyesi ; Ortaokul seviyesinde ödev araştırma, sunum hazırlama ve bilgisayar kullanımını öğrenme açısından ilk okul seviyesindeki bilgisayarlardan biraz daha üstün bilgisayarlara ihtiyaç duyulabilir. Özellik olarak i3 işlemci 4 Gb Ram 128 Ssd li bir bilgisayar işimizi görecektir. Ekran boyunun 15,6 inch olmasına özen gösterilmelidir. Bu özelliklerdeki bilgisayarın fiyatı ikinci el bazında 2500₺-3000₺’lik bilgisayarlardır.
 • Üniversite İçin Bilgisayar Tavsiyesi ; Üniversite için bilgisayar tavsiyesi oldukça kapsamlıdır. Eğer okuduğumuz bölüm sözel ise sadece ödev araştırma ve çıktı almak için, orta okul seviyesi için bilgisayar tavsiyesi bu bölüm içinde geçerli olacaktır. Yazılım için başlangıç bilgisayar tavsiyesi Macbook Air M1 ya da i5 işlemci bir bilgisayar işimizi görecektir. ikinci el Macbook fiyatları üretim yılına göre değişiklik göstermektedir. 2015 yılı ve üzeri bilgisayarlar kullanım ömrü olarak tavsiye edilebilir. 2015 yılı Macbook Air 3000₺ bulunabilirken, ikinci el 2020 M1 İşlemcili Macbook air fiyatları 15000-18000 ₺ arasında değişiklik göstermektedir. Bu bilgisayarların fiyatlarına garanti durumu ve pil devir sayısı etki etmektedir.Grafik tasarım bölümü için bilgisayar tavsiyesi ekran kartı modeli ve işlemcisi güçlü bilgisayarlar olacaktır. i7 işlemcili 16 Gb Ram 4 Gb ekran kartı 256 Ssd bilgisayar işinizi görecektir. Grafik tasarım için bilgisayar ikinci el fiyatları ortalama 10,000₺ 15000₺ ortalamasında seyretmektedir. Bu bilgisayarların markasını isteğinize ve bütçenize göre belirleyebilirsiniz.

İş İçin Bilgisayar Tavsiyeleri

İş için bilgisayar tavsiyesi çok kapsamlı bir konudur. Muhasebe için bilgisayar tavsiyesi, internetten satış için bilgisayar tavsiyesi, Grafik tasarım için bilgisayar tavsiyesi olarak 3 ana başlık altında inceleyebiliriz.

 • Muhasebe için bilgisayar tavsiyesi; Muhasebe’de kullanılan bir kaç program vardır. Bu programları orta segment bilgisayarlar rahatlıkla çalıştırabilir. Alacağınız bilgisayarın Ssd kapasitesi ve işlemcisi ne kadar iyi olursa bilgisayarımız veri girişi temposuna o kadar dayanıklı olacaktır. i5 ya da i7 işlemcili 8 Gb Ram 256 ya da 512 işlemcili bilgisayar işimizi fazlasıyla görecektir. Bu bilgisayarların fiyatları 3000₺ ile 4000₺ arasında seyretmektedir.
 • Grafik Tasarım & Yazılım için Bilgisayar tavsiyesi; Grafik tasarım ya da yazılım için olabildiğince güçlü bilgisayarlara ihtiyaç vardır. İşlemcisi, Ram, Ekran kartı ce Hardisk kapasitesi yüksek bilgisayarlara ihtiyaç vardır. Bu sebeple özellik olarak i7 veya i9 işlemci, 16 Gb Ram,6-8 Gb ekran kartı (İnvidia Geforce (GTX 1080 Ti) ihtiyaçlarımızı karşılayacaktır. Apple Marka bilgisayarlar da yazılım ve grafik tasarım işlerinde M1& M1 Ultra işlemcili bilgisayarlar yeterli olacaktır. İkinci el olarak temin etmek isterseniz bu bilgisayarların özelliklerine göre fiyatlar değişiklik gösterebilir. Bu konunun ucu oldukça açıktır. Takribi fiyat vermemiz gerekirse 10.000 ₺ ve üzeri diyebiliriz.

Oyun için Bilgisayar Tavsiyeleri

Oyun için bilgisayar tavsiyesi çok geniş kapsamlı bir konudur. Öncelikle ne tür oyunlar oynamak istiyoruz. Yüksek grafikli oyun mu yoksa daha düşük seviyeli oyunlar mı? Almak istediğimiz bilgisayarı ona göre şekillendirmeliyiz. Oyun için genellikle kasa (deskop) tarzı bilgisayarlar tercih edilmektedir.

 • Düşük seviyeli oyun için bilgisayar tavsiyeleri ; Eğer küçük çocuklarımız için düşük seviyeli bilgisayar almayı düşünüyorsak maliyeti ve özellikleri düşük bilgisayarlar yeterli olacaktır. Özellik olarak İntel Core i5 işlemcili 8 Gb Ram Gtx 950M işlemcili bir bilgisayar yeterli olacaktır. İkinci el bilgisayar fiyatları ortalama 3000₺ 3500 ₺ arasındadır.
 • Yüksek Seviyeli Oyun için Bilgisayar Tavsiyesi ; iş bilgisayarı tavsiyelerinde Grafik ve yazılım için bilgisayar da aynı zamanda yüksek seviyeli oyunlar oynayabilirsiniz. Oyun için her bilgisayar firması bir bilgisayar modeli tasarlamış ve piyasaya sürmüştür. Casper Excalibur, Monster Tulpar, Hp Omen, Asus ROG, Msı Leopard vb. bu markaların modellerini inceleyebilirsiniz. İkinci el oyun bilgisayar fiyatları nedir sorusuna malesef sürekli değişkenlik gösteren kurdan ötürü bir fiyat veremeyeceğiz.

Günlük Kullanım İçin Bilgisayar Tavsiyeler

Günlük kullanım için alt ve orta segment bilgisayarlar tercih edilebilir. Günlük hayatımızdan kullanılmak üzereda bulunan özellikleri Sosyal medya, youtube , film ve kayıt için bilgisayar tavsiyesi verebileceğimiz bilgisayarların üst düzey olmasına gerek yoktur. Celeron ya da İntel Core i3 işlemci 4 Gb Ram 500 Hdd özellikli bilgisayarlar bahsettiğimiz uygulamaları rahatlıkla çalıştırabilecek düzeydedir. Bu bilgisayarlara ayırabileceğimiz bütçeler 1500₺ ile 2000₺ arasındadır.

Kullanım Alanına Göre Bilgisayar Tavsiyeleri ve Fiyatları hakkında bilgi paylaşımında bulunmaya çalıştık. Bu bilgisayarları satın alırken olabildiğince yeni nesil olmasına dikkat etmeli ve mümkünse garantili olmasına dikkat etmeliyiz. İkinci el bilgisayar alım satım konusunda kararsız kaldıysanız bizi arayabilir fikir alabilirsiniz. 2, el bilgisayar alanlar firması olarak sizlere hizmet vermeye talibiz.Bir yanıt yazın

WhatsApp WhatSapp Hattı