+90 532 270 18 82
7/24 Çağrı Merkezi
İstanbul, Türkiye
7/24 Bize Ulaşabilirsiniz

Kayıp Bir Telefonu Sahibine Geri Verme Yöntemleri

Yayınlayan: İlker KOÇ
Kategori: Tavsiyeler

Gün boyunca iyi niyetinizi yapın

Kaybolan bir cihazı geri almanın ne kadar zor olduğunu bilirsiniz. Bu yüzden kayıp telefon bulduğunuzda, en kısa sürede iade etmeniz gerekir. Ancak çoğu kişi güvenlik açısından telefon ekranını kilitlemektedir. Bu nedenle sahibini izlemeniz gerektiğinde, “Kişiler” uygulamasını başlatıp arkadaşlarını veya ailesini arayamazsınız. Adının ve adresinin cihazın arkasına büyük harflerle yazılmadığı sürece, kayıp telefonu geri vermek için diğer yöntemlere güvenmek zorunda kalacaksınız. Aşağıda bu durum için öne sürdüğümüz bazı ipuçları verilmiştir.

Kayıp Telefon Bulduğunuz Alanı Kontrol Edin

Dedektif şapkasını takın ve telefonu bulduğunuz bölgenin etrafına bakın. Etrafınızı gözden geçirin. Ceket-Mont giyen (Telefonu ceketinin cebine koyarken düşürmüş olabilir.), dar pantolon ile gezen (Telefonu cebine koymamıştır ve bu yüzden düşürmüş olabilir.) ya da bir şeyler arayan birileri var mı diye gözden geçirin. Eğer varsa ve cihazın kendisinin olduğunu söylüyorsa, cihazın o kişiye ait olup olmadığından emin olmak için cihaz hakkında bilgiler isteyin. Örneğin ekran kilitli ise açılış şifresini, şifreyi bilirse rehberde birkaç kişinin adını doğrulaması ya da ailesinden birinin numarasını ezbere söylemesini, daha da emin olmak için kendi numarasını söylemesini ve bu doğrultuda kendi telefonunuzdan o kişinin söylediği numarayı aramanız sonucu kayıp telefonun zil sesinin çalması gibi bilgiler isteyebilirsiniz. Etrafınızdaki kişileri kontrol etmek, kayıp telefon sahibini bulmanın en hızlı yoludur. Cihazın sahibi telefonunun arayışında ise, telefonu bulduğun bölgeye geri dönebilir. Bu yüzden zamanınız varsa biraz bekleyin. Kayıp telefonu sahibine iade edin

Telefonu Açık Tutun

Kilit ekranını açmaya çalışmadan önce, telefonu açık tutmaya özen gösterin ve pilinin şarj edilmiş olduğundan emin olun. iPhone’lar için bir Yıldırım konektör şarj aleti ve Android cihazlar için bir micro USB veya USB-C şarj cihazına sahip olmanız gerekir. Uyumlu bir şarj cihazınız yoksa başkalarından isteyin veya satın alın. Fiyatı ucuzdur ve cihazın sahibi muhtemelen size geri ödeyecektir. Telefonun sahibi başka bir cihaz ile kendi numarasını olabildiğince çabuk arayacaktır. Bu şekilde belli bir yerde buluşma ya da bulunduğun yere gelme gibi bir konuşma yapabilirsiniz.


Kilit Ekranını Dikkatle İnceleyin


Kayıp telefon sahibi acil iletişim bilgilerini cihazına kaydettiyse, cihaz sahibinin acil durum kişileri olarak ayarladığı kişi/kişilere kilit ekranından erişebilirsiniz. Bir iOS cihazında, sol alt köşedeki Acil Durum bağlantısına dokunun ve ardından Tıbbi Kimlik‘i seçin. Bir Android cihazında ise önce Acil Durum‘a sonra Acil Durum Bilgileri‘ne dokunun. Listelenen bir acil durum iletişimcisi görürseniz, hangi kişinin telefonunu bulduğunuzu öğrenmek için onlarla iletişime geçebilirsiniz.

Bir Dijital Asistan İsteyin


Varsayılan olarak hem iOS hem de Android (telefon sahibi bu özelliği devre dışı bırakmadığı sürece), kilit ekranının sağ tarafından dijital yardımcıya erişebilirsiniz.

Fotoğraf Çekin

Bu noktada bir telefon sahibine birileri aracılığıyla ulaşma seçeneklerini tükettiniz. Şimdi yaratıcı olmanın tam zamanı. Örneğin bu kişinin bir tür fotoğraf ve video yedekleme sistemi olabilir. Bu, telefonda çekilen tüm resimlerin, videoların buluta ve sahibinin diğer cihazlarına senkronize edileceği anlamına gelir.
Bir akıllı telefonun fotoğraf makinesine genellikle kilit ekranından erişebilirsiniz. iOS’da sola hızlıca kaydırın, Android’de sağ alt köşedeki kamera simgesine hafifçe dokunun ve ekranın ortasına sürükleyin. Kişisel iletişim bilgilerinizin bir resmini çekin. Fotoğraf telefon sahibinin yedekleme sistemiyle senkronize edilirse, kolayca size ulaşabilir.

Bir Hatırlatıcı Ayarlayın


Benzer bir şekilde telefon sahibinin başka bir cihazdan görülebileceğini hatırlatmak için Siri’yi veya Google Asistan’ı kullanabilirsiniz. iOS’da Ana Ekran’a basılı tutun (iPhone X’de güç düğmesini basılı tutun). Android’de sol alt taraftaki mikrofon simgesine dokunup basılı tutun ve ardından yukarı doğru hızlıca kaydırın. Yardımcı uygulama göründüğünde “Her gün saat 12:00’de aranacak bir hatırlatıcı ayarla.” deyin ve ardından adınızı ve numaranızı belirtin.
Telefon sahibi herhangi bir cihaz ile Apple veya Google hesabıyla oturum açtıysa, hatırlatıcılarına buradan erişebilir. Böylece bıraktığınız not, her gün saat 12:00’de (veya ne zaman seçerseniz seçin) açılır pencere olarak görüntülenir. Artık iletişime geçmek onlara kalmış.
Bu tür durumlarla hiç uğraşmak istemiyorsanız yapmanız gereken tek şey, en yakın karakol‘a teslim edin. Aksi takdirde başınız belaya girebilir.


Bir yanıt yazın

WhatsApp WhatSapp Hattı