+90 532 270 18 82
7/24 Çağrı Merkezi
İstanbul, Türkiye
7/24 Bize Ulaşabilirsiniz

İphone 15 Yurtdışı Kayıt İşlemi

Yayınlayan: İlker KOÇ
Kategori: Bilgiler

Türkiye’de yüksek vergilerden dolayı telefon fiyatları oldukça yüksek rakamlarda seyretmektedir. Geçtiğimiz günlerde ülkemizde de satışa sunulan İphone 15 model telefonların yurtiçi ve yurtdışı fiyat farkı azımsanamayacak derecededir. Bu sebeple kullanıcıların bir kısmı son model olan İphone 15 Pro Max telefonlarını yurtdışından almaya ve Türkiye’de kayıt etirmek istemişlerdir. İphone 15 Yurtdışı kayıt işlemi aslında diğer telefonlarla aynıdır. Geçtiğimiz aylarda yurtdışı telefon kayıt ücreti 20,000₺ olarak belirlenmiştir. Yurdışı telefon kaydı yapmak için sırası ile;

  • Yurtdışında telefon almak (Operatör üzerine alınmamış sim sınırlaması getirilmemiş olmasına dikkat edilmeli)
  • Yurtdışına giriş çıkış yapmış olmak (Kayıt tarihinden en fazla 3 ay önce)
  • Belirlenen bankalar aracılığı ile kayıt yapılacak olan telefonun imei numarası belirtilerek ödeme yapmak (20.000₺)
  • E-Devlet üzerinden gerekli adımları izleyerek kayıt işlemini gerçekleştirmek.

Yalnız dikkat edilmesi gereken husus, telefonu kim kullanacak ise pasaport, kayıt, sim kart aynı kişinin adına kayıtlı olmalıdır. Kayıt kimin adına yapıldı ise sadece o kişinin sim kartı ile kullanılabilir.

Telefon kayıt yapıldıktan kaç sene sonra diğer operatörlere açılır sorusuna cevap olarak 3 sene diyebiliriz. 3 sene sonra telefonunuz yurtiçi telefonlar ile aynı muameleyi görecektir.

İphone 13 ve Üzeri Geçici Kayıt İşlemi

Daha önceleri pandemi sebebi ile yabancı uyruklu vatandaşlar için esneklik sağlanmıştı. 3 aylık periyotlar ile kayıt işlemi yapılmaktaydı. Bunu ticari kazanç haline getiren bazı vatandaşlar (genelde yabancı uyruklu) başkalarının pasaport bilgilerini kullanarak geçici kayıt altında kayıtlar yapıyordu. Pandemi sürecinin geçmesi ile bu işlemde nihayetinde son buldu. İphone 13 ve üzeri modellerde fiziki ve çift sim olmak üzere çift sim ve çift imei bulunmaktadır. Telefonlarda ülkeye giriş tarihinden itibaren her imei için 4 ay kullanım hakkı sunulmatadır. Çift imei olduğu için toplamda 8 ay kullanım hakkı vardır. Yani demem o ki resmi şekilde kısa dönem geçici kayıt diye bir şey maalesef yok.

İphone 15 En Ucuz Hangi Ülkede

Makalenin yazıldığı tarih itibarı ile Dünya’da iphone 15 en ucuz satıldığı ülkeler sırası ile

  • Japonya 763 $
  • Çin 824 $
  • Kanada 833 $
  • Güney Kore 849 $
  • Tayland 859 $

Bahsettiğimiz fiyatlar düz İphone 15 için geçerli. 36 ülkenin arasında yapılan bu fiyat değerlendirmesinde ülkemiz sondan 2, sırada bulunmaktadır.

İkinci el yurtdışı telefon alan yerler, 2, el yurtdışı telefon alım satım, yurtdışı 15 pro max alan yerler alanında hizmet vermekteyiz. ikinci el telefon alım satım konusunda sizlere hizmet vermekten memnuniyet duyarız. Bizi aramadan telefonunuzu satmayın

Bir yanıt yazın

WhatsApp WhatSapp Hattı