+90 532 270 18 82
7/24 Çağrı Merkezi
İstanbul, Türkiye
7/24 Bize Ulaşabilirsiniz

İnstagram Hesabı Nasıl Çalınır? Geri Alınır? 2022

Yayınlayan: İlker KOÇ
Kategori: Bilgiler

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri instagram uygulamasıdır. Bu makaleyi başka birine ait hesabı çalmak değilde, çalınan instagram hesabımızı geri almak niyetiyle paylaşalım. Başkasına ait olan bir şeyi almak hırsızlığa girmektedir. Başkasının instagram hesabını çalan kişi, hukuki yaptırımlara maruz kalabilir. İnternet yolu ile özel hayatın gizliliğini ihlal suçunu oluşturmaktadır. Bununda cezası 2 yıl hapis istemi ile dava açılmasıdır. Kendi kendinize İnstagram hesabı nasıl çalınır? gibi bi soru yöneltiyorsanız bu durumu tekrar düşünmenizde fayda vardır.

İnstagram hesabı çalma işlemi nasıl yapılır? İnstagram kullanıcı sayısının her geçen gün artması ve takipçi sayısı fazla olan kişilerin bu durumu gelir kapısı olarak kullanması, bazı kötü niyetli kişilerin dikkatini çekmektedir. Takipçi sayısı fazla olan hesapları ele geçirme isteği, başka birinin özel hayatını merak, ya da çalınan hesabını kurtarma girişimi için bu yola başvurmak isteyebilirsiniz. İnstagram hacklemek olarak bilinen bu yöntem teknik bilgiler ile değil de daha çok kullanıcıdan bilgi sızdırma ile kullanılacak bir yöntemdir. İnstagram hesabı nasıl çalınır? 2022 ;

  • ilk olarak almak istediğiniz hesabı belirleyin.
  • Olabildiğince karşı taraftan bilgi öğrenmeye çalışın. (Doğum Günü, Okul numarası vs)
  • Öğrendiğiniz bilgiler ile şifre denemeleri yapın.
  • Eğer hesabı almayı başarabildiyseniz. Acilen şifreyi değiştirin.

Uyguladığımız bu yöntem başarılı olmaz ise teknik bilgiler ile bu işi gerçekleştirmek gerekebilir. Bunun için eğitim almalı ve yeterli yazılım bilgisine sahip olmak gerekir. Yemleme diye bildiğimiz sahte içerikli mail ile kullanıcının oltaya gelmesini bekleyebiliriz. Oluşturulan sahte internet sitesi ile hediye çekilişi, ödül kazandınız gibi başlıklar ile karşı tarafı yanıltıcı yöntemler denenebilir. Bu yöntemleri başkasına ait olan hesabı değil de, çalınmış olan hesabınızı kurtarmak için deneyebilirsiniz. Zaten bu yöntemleri yapabilecek teknik bilgiye sahipseniz bu makaleyi muhtemelen okumazdınız.

İnstagram hesabım çalındı ne yapmalıyım?

Öncelikle hesabınızı kurtarmak için parola sıfırlama isteği göndererek şifreyi değiştirebilirsiniz. Ardından en yakın polis merkezine giderek şikayetçi olmalısınız. Yukarıda belirttiğimiz yöntemleri denemeye kalkarsanız haklı iken, kendinizi suçlu konumunda bulabilirsiniz.

İnstagram Hesabınızı Çaldırmamak İçin Neler Yapmalıyız

Türkiye’ de 50,000,000 adet instagram kullanıcısı vardır. Yani Türkiye nüfusunun yarısından fazlası bu platforma üye. İnstagram hesap çalınma oranı bir önceki yıllara göre tam üç kat artmıştır. İnstagram hesabınızı çaldırmamak için ne yapmamız gerekmektedir. İnstagram hesabı nasıl çalınır? sorusunun tam tersi tedbirleri alabilirsiniz. Şifre ve özel bilgilerinizi 3, şahıslar ile paylaşmamanızda fayda vardır. ilk olarak çift doğrulama seçeneğini kesinlikle aktif hale getirmeliyiz. Sosyal medya hesapları ve mail hesaplarınız için son derece güvenli bir yöntemdir. Son zamanlarda sıklıkla karşımıza çıkan ve çoğunlukla tanıdığımız kişilerin hesaplarından gelen, yatırım yaptım şu kadar para kazandım, çekilişe katıldım şu hediyeyi kazandım gibi gelen mesajlara kesinlikle itibar göstermemeliyiz. Ya da instagram hesabınız kapanacaktır, kapanmaması için şu linke tıklayın gibi mesajlara dikkat etmeliyiz. Ardından bu mesajlar kimden geliyor ise acilen engelleyin. Çünkü artık o hesap arkadaşınıza ait değildir. Gelen mail ya da mesajların kimden geldiğine özellikle dikkat etmelisiniz. İnstagram size mail atacak ise instagramdestek@gmail.com, instagram.destek@gmail.com vb. mail hesaplarından size mesaj atmaz.

İkinci el bilgisayarınızı veya cep telefonunuzu satarken kesinlikle bu telefon ya da bilgisayarınızı sıfırlayın tüm hesaplardan çıkış yapın. Aksi takdirde bu ve buna benzer olumsuz durumlar ile karşılaşabilirsiniz. İkinci el bilgisayar alırken nelere dikkat etmeliyiz konu başlıklı makalemizde detayları ile paylaştık. İkinci el cep telefonu alırken de aynı kriterlere dikkat etmeliyiz.

Bir yanıt yazın

3 yorum

WhatsApp WhatSapp Hattı