+90 532 270 18 82
7/24 Çağrı Merkezi
İstanbul, Türkiye
7/24 Bize Ulaşabilirsiniz

İmei Klonlama Bitti mi?

Yayınlayan: İlker KOÇ
Kategori: Tavsiyeler

IMEI atma bir cihazın (genellikle cep telefonları) International Mobile Equipment Identity (IMEI) numarasının yasadışı bir şekilde başka bir cihazın IMEI numarasıyla değiştirilmesi veya kopyalanması işlemidir. Her mobil cihazın benzersiz bir kimlik numarasıdır ve bu numara, cihazın kimliğini belirlemeye yardımcı olur. Bu işlem yasa dışıdır ve birçok ülkede suç teşkil eder.

Bu işlem, yasadışı amaçlar için kullanılma ihtimali vardır. Çalıntı telefonları satmak veya takip edilmemek için kullanılmak gibi kötü niyetli amaçlar için de kullanılabilir. Bu nedenle IMEI klonlama suçtur ve genellikle ciddi yasal sonuçları vardır.

İmei IMEI atma, cihazın garanti hükümlerini iptal edebilir, ve cihazın servis sağlayıcıları tarafından kullanılmasını engellenir. Yasalara ve etik kurallara uymak her zaman önemlidir. Cep telefonu kullanıcıları, cihazlarının orijinal IMEI numarasını korumalı ve yasa dışı faaliyetlerden kaçınmalıdır.

İmei Klonlama Nasıl Yapılır?

İmei klonlama yasa dışı bir işlem olmasından dolayı bu işlem hakkında bilgi veremiyoruz. (Bu başlığı hassasiyetimizi bildirmek adına açtım)

İmei Klonlama Artık Yapılamayacak

Sinyal alınamayan telefonların imei numaraları, imei havuzundan 7 yıl sonra çıkarılıyor. Böylelikle yurtdışından getirilen android telefonlara imei atma işlemi oldukça yaygınlaşmıştı. Yurtdışı telefonlarda kayıt işleminin 20,000₺ olması, bu yola başvurulmasının sebebiydi. Resmi gazetede yayınlanan 1 yıl sinyal alınmayan telefonların imei numaraları kapatılması ile alakalı yasa teklifi, resmi gazetede yayınlandı. Bu haber bir devrin kapandığını açıkça göstermektedir.

Kurumun MCKS’sinde kayıtlı iken son sinyal alınmasından itibaren kesintisiz bir yıl süreyle elektronik haberleşme şebekelerinden hizmet almadığı tespit edilen cihazlara ilişkin elektronik kimlik bilgileri Kurum tarafından siyah listeye alınır.”

Bu yönetmelik 1/1/2024 tarihinde yürürlüğe girecek.

2. El Telefonlarda İmei Atma İşlemi

Yurtdışından getirilen telefonlara, yüksek kayıt maliyetlerinden dolayı imei klonlama işlemi uygulanmaktadır. Halk dilindeki adı imei atma olarak bilinmektedir. Genellikle android telefonlara uygulanan bu işlem yasadışıdır. Samsung, Xiaomi, Huawei ve diğer android modellere uygulanmaktadır. 2, el kullanılmayan eski telefonların imei numaraları yeni alınan ve kayıtsız olan telefonlara aktarılmaktadır. İmei atma maliyeti aynı olmasına rağmen, telefon modeline göre fiyatları değişiklik göstermektedir.

IMEI nolu cihaz kayıt dışıdır 120 gün içinde kapatılacaktır

Telefonunuza böyle bir uyarı geldi ise hemen telaşa kapılmayın. İlk yapmanız gereken gelen mesajdaki imei numaranız uyuşuyor mu? kontrol etmelisiniz. Hattınız daha önce kayıtdışı bir Telefona takıldı ise o telefonun kapatılma mesajı, size yanlışlıkla gönderilmiştir. Diğer bir ihtimal daha önce imei klonlama işlemi yaptırdıysanız, bu işlemi yapan firma aynı imei başka kişinin telefonuna klonlanma ihtimali vardır. 2, el android telefon alım satım işlemi hakkında bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

WhatsApp WhatSapp Hattı