+90 532 270 18 82
7/24 Çağrı Merkezi
İstanbul, Türkiye
7/24 Bize Ulaşabilirsiniz

İkinci El Ürünlerin Türkiye ve Dünya Ekonomisine Katkısı

Yayınlayan: admin
Kategori: Bilgiler
ikinci el sektörü ekonomiye etkisi

İkinci el tüketiminin dünya ekonomisine hiçte azımsanamayacak bir katkısı vardır. Bunun farkına varılmamasının en büyük sebebi ikinci el ticaretin büyük bir bölümünün kayıtdışı olması ve vergilendirilmesinin takip edilememesidir. İkinci el denince aklımıza ilk gelen ticaret şekli 2, el araba, ikinci el teknoloji ürünleri (Bilgisayar, Cep Telefonu, Macbook, Fotoğraf Makinesi vb.) alım satımıdır.

Son zamanlarda ülkemizde devlet bu konuya el  attı ve araç alım satımı yılda üç araba ile sınırlandırdı, 4. arabayı ticari sayarak vergilendirme şartı getirdi. Ama ikinci el sadece arabadan ibaret değil ikinci el araba, ikinci el emlak, ikinci el elektronik, ikinci el kıyafet vb. yani gıda tüketimi dışında aklınıza gelebilecek her ürünün ikinci el alım satımı ticarete dönüştürülebilir ve gelir elde edilebilir.

İkinci El Sektörünün Ekonomiye Dönüşümü Nedir?

Düşünsenize bayisinden sıfır bir araba aldınız. Model olarak eskidiğinde ve yeni alım gücünüz oluştuğunda eskisini bir kenara bırakıp yeniden sıfır araç aldığınızda oluşabilecek israfı, boşa harcanacak üretim gücünü, zamanı, tüketici için oluşacak maddi kaybı, doğa kirliliği vb. Bu olabildiğince uzar gider. Gıda dışında bütün ürünlerin ikinci elini kullanabilir ve başka ihtiyacı olan tüketicilere satabilir  ya da karşılıksız hibe edebiliriz. Bu değişim sizin ve karşı taraf için oldukça avantajlı olacaktır.

Bu makalede ikinci el araba ile konuya başladıysam da sizlere ağırıklı olarak ikinci el elektronik eşyaların geri dönüşümünün ülkemiz ve dünya ekonomisine katkısını anlatmaya çalışacağım.

Konuyu bireysel olarak ele alacağım.Orta gelirli bir birey aylarca çalışıyor, herhangi bir bilgisayar ya da cep telefonu almak için maaşının her ay belkide 3/1’ni temel ihtiyaçlarından kısarak kenara koyuyor. Bu kesintiyi aslında sosyal yaşantısından, beslenmesinden, ailesinden yapıyor. Bu durumdan doğabilecek maddi ve manevi hasarı en az indirmek için ikinci el bir çözüm olabilir. Almak istediğiniz elektronik eşyanın sıfırı 3000 TL iken ikinci elini rahatlıkla 1500 TL 2000 TL aralığında bulabilirsiniz. Bu sizin ekonominizi rahatlatacak istediğiniz ürüne ulaşabilecek sosyal yaşantınızdan, ailenizden vs.  ödün vermeden hayatınızı idame edebileceksiniz.

Diğer Ülkelerde içinde Ciddi bir Ekonomik Pazar Payına Sahip İkinci El

Batılı ülkelerde yaşayan gurbetçi arkadaşlarımızdan, belgesellerden, ikinci el alım satım platformlarından duyduğumuz kadarı ile ikinci el pazarlarına oldukça önem verilmiş büyük alanlar tahsis edilmiştir. Ama ülkemizde bu durum bit pazarından ve hurdacılıktan öteye geçememiştir. İnsanlar bireysel olarak sahibinden.com bu ve buna benzer platformlarda ikinci el ürün alım satımını kendi tecrübelerini üreterek gerçekleştirmeye çalışıyorlar. İkinci El Platformları, ciddi bir pazar payına sahip olup, ikinci el alım satım siteleri  kontrolsüz ve bilnçsiz şekilde olsa da büyük bir trafik mevcut. Ancak, kişiler bazen ekonomik açıdan fayda sağlayayım derken mağdur da olabiliyorlar.  Açıkçası kimin kimden ne aldığı ne sattığı çokta belli olmayabiliyor. Durum böyle olunca ortaya haksız rekabet eşliğinde kayıt dışı ticaret çıkıyor.

İkinci El Verilerinden Bahsetmek Gerekirse;

Cep telefonu trendlerini yakından takip edenler 2019 yılında sahibinden.com’da 1,1 milyon cep telefonu ilanı verdi. sahibinden.com kullanıcıları milyonlarca ilan arasından ilgilendiği aracı kolayca bulmak için Fotoğraftan Araç Tanıma hizmetini yaklaşık 7 milyon defa kullandı.

Kaynak: https://www.borsazamani.com/gundem/sahibindencom-verileri-acikladi-cok-ilginc-alisverisler-cikti-h15430.html


ikinci el teknoloji ürünleri satın alma hizmeti - Asaf Bilgisayar
ikinci el teknoloji ürünleri satın alma hizmeti – Asaf Bilgisayar

İkinci El Ürünlerinizi Daha Hızlı ve Güvenli Satmak için İkinciElAlinir.net ile İletişime Geçebilirsiniz

Yeni bir Teknolojik ürün aldınız, Ya da ikinci el ürününüzü nakite çevirmek istiyorsunuz. Yapmanız gereken ikincielalinir.net sitemizde yer alan iletişim numaralarımızdan bizi aramanız. İstanbul içerisinde ekibimiz, bulunduğunuz adrese gelerek, ürününüzü kontrol eder, ve değerinde nakit olarak satın almaktadır. Güvenli, Şeffaf ve ilkeli firmamızı arayarak konu ile ilgili detaylı bilgi de alabilirsiniz.

Hizmet Verdiğimiz en önemli ürün çeşitlerinden biri olan ikinci el bilgisayar alan yerler olup, ikinci el fotoğraf makinesi alan yerler, İkinci El Macbook Alan Yerler, Playstation ikinci el ve Televizyon gibi cihazların satın alma hizmetini 7 yılı aşan tecrübeli ekibimiz ile gerçekleştirmekteyiz.

Bir yanıt yazın

WhatsApp WhatSapp Hattı