+90 532 270 18 82
7/24 Çağrı Merkezi
İstanbul, Türkiye
7/24 Bize Ulaşabilirsiniz

İkinci El Tablet ve Telefon Alım Satım İçin Bakanlıktan Düzenleme Geldi

Yayınlayan: İlker KOÇ
Kategori: Bilgiler
İkinci El Tablet ve Telefon Alım Satım İçin BakanlıktanDüzenleme Geldi

Teknolojinin gelişmesi, döviz kurunun sürekli değişiklik göstermesi,İkinci el tablet ve cep telefonlarına ilgiyi oldukça arttırmaktadır. Bir çok vatandaş bu ilgiyi bir gelir kapısı olarak görmekte ve ikinci el tablet telefon alım satım işini yapmaktadır. Genelde el altından ikinci bir gelir kaynağı olarak yapılan bu ticari hareket hem ekonomik açıdan hemde tüketici haklarını korumak açısından risk teşkil etmektedir. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan hem kayıt dışı geliri engellemek hem de tüketici açısından oluşan bu riski engellemek adına bu alanda incelemelerde bulundu. Tüketiciler ikinci el tablet ve telefon alımında tıpkı sıfır ürün alıyormuş gibi tüm garanti haklarından faydalanabileceklerini açıkladı. Ülkemiz adına faydalı olacak bu gelişme ile israf önlenecek, ithalat azaltılacak ve ikinci el ürün alıp satarken tüketici güvenli bir şekilde alışveriş yapabilecektir.

ikinci el cep telefonu ve tabletler’de garanti olacak mı?

Ticaret Bakanı Ruhsar PEKCAN’ın yaptığı açıklamadan sonra akıllara ikinci el telefon ve tabletler’de garanti olacak mı? sorusu geldi. İkinci el tablet ve telefon alımında satıcı firmanın verdiği 2 yıllık garanti süresi dolmuş ise ve tablet ya da telefon restorasyon ile kullanılabilecek düzeye geliyor ise garantili satış işlemi yapılabilecek. Ticaret bakanlığının yetki verdiği yeterli donanıma sahip firmalar gerekli onarımları yerine getirdikten sonra tekrar satışa sunabilecek. Yenilenen ürünlerin üzerinde, tüketiciyi bilgilendirmek adına ” Yenilenmiş ürün ” ibaresi yer alacaktır. İkinciel tablet telefon alım satım ve yenileme işlemini Ticaret Bakanlığının yetki verdiği kurumlar ve anlaşmalı olduğu firmalar yapabilecek. Restorasyon görüp kullanıma engel bir problemi bulunmayan ürünler tekrar ambalajlandıktan sonra 12 ay garanti süresi verilerek tekrar satışa sunulabilecektir. ikinci el cep telefonu alan yerler hizmeti kapsamında önümüzde ki süreçlerin uygulaması ile ilgili değişiklikleri ikincielalinir.net sitemizde tekrar yayınlayacağız.

Bu yönetmelik taslağında ikinci el ürünün garanti işlemini satıcı firma mı? Yenileyici firmamı üstlenecek ? soruların cevabı gerekli görüşmelerden sonra netlik kazanacaktır. İkinci El Tablet ve Telefon Alım Satım İçin Bakanlıktan Düzenleme Geldi. İkinci El Cep Telefonu Sektörü ile ilgili garanti yenileme detayları…

İkinci El Bilgisayarlar Garantili Olacak mı?

Bakanlığın yaptığı açıklamaya göre şimdilik alışveriş sirkülasyonunun hızlı olaması, dolayısı ile bu uygulamaya sadece cep telefonu ve tabletlerde geçiş yapılacak. Gerekli rağbet olması halinde ikinci el bilgisayar, ikinci el laptop, ikinci el fotoğraf makinelerinde de bu uygulamayı görebiliriz. İkinci El Sektöründe satın alma hizmeti sağlayan firmamız, ikinci el bilgisayar alan yerler olarak, bu noktada alımlarda şeffaflık ilkesi ile çalışmalarını sürdürdüğünü de belirtmek istiyoruz.

Garantili yenileme ikinci el alım yapan firmalar

ikinci el telefon yenileyen firmalar arasında yerimizi almak için şimdiden çalışmalara başladığımızı belirtmek isteriz. İkinci el cep telefonu ve tablet yanı sıra bilgisayar, fotoğraf makinesi, oyun konsolu alım işlemini gerçekleştiriyoruz.

“Düzenlemeyle kullanım ömrü henüz dolmayan teknolojik ürünlerin tekrar ekonomiye kazandırılmasını, israfın ve çevreye verilen zararların önlenmesini, ithalatın azaltılmasını ve tüketicilerin bütçelerine daha uygun bedelle güvenli bir şekilde ikinci el cihaz almalarını sağlamayı amaçlıyoruz.”

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan

Detaylar için www.ikincielalinir.net

Bir yanıt yazın

WhatsApp WhatSapp Hattı