+90 532 270 18 82
7/24 Çağrı Merkezi
İstanbul, Türkiye
7/24 Bize Ulaşabilirsiniz

İkinci El Fotoğraf Makinesi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Yayınlayan: İlker KOÇ
Kategori: Tavsiyeler
İkinci El Fotoğraf Makinesi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Daha önceki yazılarımızda, uygun fiyata fotoğraf makinesi almak için ikinci el fotoğraf makinelerine yönelebilebileceğimizi belirtmiştik. Az kullanılmış ikinci el fotoğraf makinelerinin sıfırından farkı eğer temiz kullanılmış ise, sadece garanti süresidir. ikinci el fotoğraf makinesi alırken dikkat edilmesi gerekenleri maddeler halinde sizlere anlatmaya çalışacağım.

Hangi Marka ve Model Kamera Almalıyım.

Daha kaliteli ve etkileyici fotoğraflar çekmek için profosyonel kamera almaya karar verdiniz, ve Dslr kamera almak istiyorsunuz. Öncelikle bütçenizi ve ihtiyacınızı belirleyip başlangıç seviyesinde kamera alabilirsiniz. Başlangıç seviyesinde Canon ve Nikon markalarının ikinci el ucuz kameraları vardır. Başlangıç seviyesinden bir üst kademeye geçenlerin ikinci el kameralarını devralabilirsiniz. Başlangıç seviyesi için önerilen fotoğraf makineleri
* Canon EOS 1100D, 1200D
* Canon EOS 650D, 700D
* Nikon D3200 , D3300
* Nikon D5100, D5200
* SONY NX2000
Bu modelleri daha da çeşitlendirebiliriz. Anlatmak istediğim yeni başladığınız bir hobi için bir servet harcamanıza gerek yok.

Almak İstediğiniz Kameranın Garanti Durumu

Elektronik ürünlerde garanti süresi, satın alma tarihinden itibaren 2 yıldır. Eğer ek ücret ya da kampanya dahilinde uzatılmamış ise. İkinci el fotoğraf makinesinin garantisi olup olmadığını nasıl anlayabiliriz sorunuza cevap vermeye çalışacağım. İnternet sitelerinde Canon garanti sorgulama, Nikon Garanti sorgulama gibi bir seçenekler malesef makaleyi yazdığım tarih itibarı ile henüz yok. Satın aldığımız kameranın kutusunun ve faturasının olduğuna emin olmalıyız. Ayrıca kamerada fiziksel hasar, su temasına işaret olan paslanma, oksitlenme var ise o makineden uzak durmanızı tavsiye ederim. Aksi takdirde paranız pul olabilir. Satın almak istediğimiz kamera yetkili servis dışında işlem görmüş ise buda kameranın garanti dışı kaldığı anlamına gelir.

İkinci El Fotoğraf Makinesi Kozmetik Durumu

Ebatının küçük olması ve sürekli hareket halinde kullandığımız kameralarımızın hasar görme olasılığı malesef çok yüksek. Düğünlerde hareketli ortamlarda resim çekmek, uçurumun kenarında muhteşem kareyi yakalamak için riske girmek, Spor müsabakasında topun kameraya çarpması, omuz askısı ile gezerken makinenin savrulup bir yere çarpması bu olasılıkları çeşitlendirebiliriz.
Uzun süre kullanılmış kameraların kasa rengi parlak siyah olması o makinenin çok fazla kullanıldığı anlamına gelebilir. Rengi eğer mat ise az kullanılmıştır. İkinci el fotoğraf makinesi boyama işlemi yapanlardan sakınmak için ıslak mendille silerek makinenin boyanıp boyanmadığını tes edebiliriz. Özetle makinenin temiz olduğunu anlamak için;
Lensin bileziklerine ve merceğinde toz var mı? kontrol etmek
Tuşların yazılarının silinip silinmediğini kontrol etmek
Renk tonu mat mı yoksa parlakmı kontrol etmek
Pil kapağı, Sd kart kapağı, Lens kapakları var mı kontrol etmek
Vidalarına bakarak daha önce işlem görmüş mü kontrol etmemiz gerekir.

İkinci El Fotoğraf Makinesinde Shutter Öğrenme

Shutter: Fotoğraf makinelerinin çekim sayısıdır. Arabaların kilometresi gibi düşünebilirsiniz. Fotoğraf makinesinin Shutter sayısı kaç olması gerektiği o makinenin markasına modeline ve kullanım şekline bağlıdır. Canon fotoğraf makinesinin shutter sayısını öğrenmek için ücretli ve ücretsiz programlar vardır. Benim kullandığım program Canon Eos İnfo’dur. Nikon Fotoğraf makinesi shutter sayısı öğrenmek için Myshuttercount sitesini ziyaret ederseniz Nikon fotoğraf makinelerinin shutter sayısını ölçebilirsiniz. Shutter sayısı nekadar düşük ise sizin için daha avantajlı olur.Shutter sayısının sıfırlanabileceği unutulmamalıdır.Bu konu için bir uzmandan destek alınması gerekebilir.

Fotoğraf Makinesinin Çalıntı Olup Olmadığını Nasıl Anlarım.

Ebatta küçük, pahada büyük olduğu için profesyonel fotoğraf makineleri hırsızların gözdesi haline gelmiştir. İkinci el fotoğraf makinesi alırken en çok dikkat etmemiz gereken husus kameranın çalıntı olmamasıdır. Aksi takdirde hırsız yerine bile konulabilirsiniz. Bu yüzden aldığımız makine gerçekten satın aldığımız kişiyemi ait, çeşitli sorular ile test etmeliyiz.,
* Kaç senedir kullanıyorsun?
* Hangi mağzadan aldın?
* Kutusu faturası var mı?
* Faturası var ise aldığınız kişi adına mı?
* Seri numarası silinmiş mi?
Bu sorular karşısında sizi tatmin etmeyecek cevaplar alırsanız uzak durmanızı tavsiye edebilirim. Tabiki bu sorulara cevap veremeyen herkeside hırsız diye yaftalamamak gerekir.
Uzun zamandır ikinci el ürün alım satımı ile uğraş gösteriyoruz. Elimizden geldiğince tecrübelerimizi bu işe gönül veren ve yeni başlayan arkadaşlar ile paylaşma gereği duyduk. İkinci el fotoğraf makinesi alırken yazdıklarımızı dikkate alır iseniz sizin için son derece faydalı olacaktır.İkinci el fotoğraf makinesi almak yerine satmayıda düşünüyorsanız bizi arayabilirsiniz. Ya da internet sitemizdeki hizmetlerimiz bölünde bulunan ikinci el fotoğraf makinesi alan yerler bölümünden detaylı bilgi alabilir, bizi arayabilirsiniz. Merak ettiğiniz ya da tecrübe ettiğiniz alışverişlerinizi yorumlar kısmında bizim ile paylaşabilir, yeni başlayan arkadaşlarımıza destek olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

WhatsApp WhatSapp Hattı