+90 532 270 18 82
7/24 Çağrı Merkezi
İstanbul, Türkiye
7/24 Bize Ulaşabilirsiniz

İkinci El Ekran Kartı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yayınlayan: İlker KOÇ
Kategori: Satışta Olan, Tavsiyeler

Uygun fiyata ekran kartı almanın diğer bir yolu da sıfıra yakın az kullanılmış ekran kartı almaktır. Sıfıra yakın tavsiye etmemin sebebi ekran kartlarının ticari amaçla uzun süreler, yoğun performans ile kullanılarak kullanım ömrünün azalmasıdır. Mining yapılmış ekran kartları günlerce full performans kullanılmasından dolayı arıza verme ihtimali yüksek olan cihazlardır. Yüksek meblağlar ödediğimiz donanımların kısa süre de bozulmasını hiç birimiz istemeyiz. Mining Nedir? Mining kelimesinin Türkçe karşılığı madencilik demektir. Kısacası madeni sanal para imalatına mining denir. Peki ikinci el ekran kartı alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Ekran kartının mining için kullanılıp kullanılmadığını nasıl anlarım? İkinci el ekran kartı almak riskli mi? Başlıklar altında bu konuları inceleyelim

İkinci El Ekran Kartı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  • Marka Model: Ekran kartı alırken satın almak istediğiniz modelin markasında dikkat etmelisiniz. Her 4 Gb ekran kartı aynı değildir. Farklı markaların, farklı 4 gb modelleri vardır. Mesela Gtx 1050 modeli 4 gb olduğu gibi Gtx 3050 Ti modeli de 4 gb’tır. Ama arasında çok fazla fiyat farkı ve güç farkı varıdır. Bu sebeple almak istediğiniz kartın markasına ve modeline dikkat etmeliyiz.
  • Garanti Durumu : Satın almak istediğiniz ekran kartının garanti kapsamında olmasına dikkat edin. Satın alma tarihinden itibaren 2 yıl geçmiş ise ekran kartının garantisi dolmuştur.( Bazı firmalar 3 yıl garanti vermektedir. MSI) Ekran kartının üzerinde bulunan garanti etiketi sökülmüş ise, ekran kartının garanti kapsamı dışında işlem görmüş olmasından dolayı garanti dışı kalmış olma ihtimali vardır.
  • Kutu Fatura Olması : Kutusunun faturanın olması aslında çok önemli değil. Garanti veren firma cihazın 6 ay kutusunun muhafaza edilmesini istiyor. Faturasının istenmesinin sebebi garanti süresini tespit etmek ve çalıntı olmadığını kanıtlamak amacı ile talep edilmelidir.
  • Ticari Amaçla kullanılmamış olması : Satın almak istediğimiz kar özellikle 8 Gb üzeri olan kartlar ticari amaçla kullanılmamış olmasına dikkat edilmelidir. Bunu tespit etmenin malesef bir yolu bulunmamaktadır. Çeşitli programlar ile ekran kartnının kaç saat kullanıldığı tespit edilerek bir kanıya varılabilir. Ya da test aşamasında kartın çok fazla ısınması, ticari amaç ile yoğun kullanıma maruz kaldığına işarettir.
  • Anakart ile uyumu: Aldığınız kartın anakart ile uyumuna dikkat emeliyiz. Her ekran kartı, her anakartına uyumlu değildir. Gerekli uyumu satın aldığınız kişiden, ya da forumlarda diğer kullanıcıların tecrübelerinden faydalanarak tespit edebilirsiniz.

Bu seçenekler şimdilik benim aklıma gelenler. Benim unuttuğum sizin de paylaşmak istediğiniz yöntemler var ise yorumlarda belirtirseniz sevinirim. Makalemizi satışa sunduğumuz, fiyat performans odaklı ikinci ekran kartımızla sürdürmek istiyorum. İkinci el ekran kartı alım satım yapan firmamız aşağıdaki ilanı satışa koymuştur.

İkinci el Zotac Gaming Geforce RTX 3060 12 Gb

Ekran kartı sadece 1 ay kullanılmış sıfır ayarındadır. Makaleyi yazdığımız tarihte, ekran kartının yaklaşık 23 ay garantisi kalmıştır. 30/06/2023 tarihinde Vatan Bilgisayar’dan alınmıştır. Kutusu faturası mevcuttur. Sıfır fiyatı en ucuz 9500₺ civarındadır. Bu ekran kartını satışa sunduğumuz rakam 5000₺ olarak belirlenmiştir. Tam olarak fiyat performans cihazı diyebiliriz. 2, el ekran kartı satmak için bizi arayabilirsiniz. Yalnız ekran kartının güncel olmasına ve yukarıdaki kriterlere uyması şartı ile.

Bir yanıt yazın

WhatsApp WhatSapp Hattı