+90 532 270 18 82
7/24 Çağrı Merkezi
İstanbul, Türkiye
7/24 Bize Ulaşabilirsiniz

İkinci El Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz 2020

Yayınlayan: İlker KOÇ
Kategori: Tavsiyeler
2020 İkinci El Bilgisayar Alırken Dikkat

En uygun fiyata en iyi bilgisayarı almanın en kolay yollarından biri de ikinci el bilgisayar almaktır. Teknoloji merkalıları bazen ekonomik sebelerden ötürü, bazende yenilemek amacı ile ellerindeki ikinci el bilgisayarları satışa sunarlar. Bu bilgisayarlar çok fazla kullanılmış ise zamanla miadını doldurup işe yaramaz hale gelebilir. Bu yüzden ikinci el bilgisayar alırken son derece dikkatli olmalı ve tedbirli davranmalıyız. İkinci El Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz 2020 konulu makaleyi 7 yıldır edindiğimiz tecrübeleri sizlere aktarmak için paylaşıyoruz.

Bütçemize göre en iyi özelliklere sahip bilgisayarı en ucuza fiyata almak isterken olumsuz sonuçlar ile de karşılaşabiliriz. Mesela satıcı bilgisayar, laptop, deskop vb. satmak istediği ürünün kusurlarını sizden saklayabilir. Malesef yaşadığımız dönemde bu gibi durumlar ile çok sık karşılaşıyoruz. Ya da satıcının bile farkında olmadığı kusurlar olabilir. “Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak” deyimi tamda bu gibi durumlar için söylenmiş olabilir. İkinci el bilgisayara yöneldiysek eğer bu bilgisayara ayırdığımız bütçe tahminen elimize çokta kolay geçmemiştir. Kişisel ihtiyaçlarımızdan kısarak, harçlıklarımızı biriktirerek toparladğımız paraları bozuk ya da işimize yaramayan bilgisayarlara vermeyi istemeyiz. Asıl konumuza dönecek olursak

İkinci El Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmeli;

* İkinci el bilgisayarı nereden alabiliriz.

İkinci el cep telefonu sektöründen hemen sonra ikinci el bilgisayar sektörü de pazarda kendine yer bulmuştur. İkinci el bilgisayar alabileceğimiz yerler İstanbul içinde birçok teknoloji düşkünününde bildiği üzere kadıköy ve sirkeci çevresinde toplanmıştır. Kadıköy’de 2. el laptop alabileceğiniz yerlerin başında yıllardır bu sektöre önderlik eden Yazıcıoğlu İşhanı diyebiliriz. Anadolu yakasında bilgisayar alım satım yapan dükkanların toplandığı mekan Kadıköy sahilin hemen karşısında bulunan Yazıcıoğlu İşhanı ve çevresinde toplanan dükkanlardır. Eğer İstanbul Anadolu yakasında oturuyor iseniz Yazıcıoğlu İşhanı’nı ziyaret etmenizi tavsiye edebilirim. İstanbul Avrupa yakası 2. el laptop alım satım işi yapan düükkanlar çoğunluk ile Doğubank İşhanında toplanmışlardır. Doğubank iş hanı daha çok spot ürün diye tabir ettiğimiz ürünlerin satışını yapmaktadırlar. İkinci el bilgisayar almak istiyorsunuz ve aldığım yerin en azından bir adresi olsun istiyorsanız ve eğer İstanbul’da iseniz bu iki pasajı araştırarak istediğiniz bilgisayarı alabilirsiniz. Aynı zamanda bu iki pasajda ikinci el cep telefonu satışıda yapılmaktadır. Bu gibi yerlerden alacağınız bilgisayarların eğer marka garantisi yok ise anlaşmanız durumunda dükkan garantisi alabilirsiniz.

Dükkan Garantisi mağaza sahibinin kendi insiyatifinde vermiş olduğu garanti şeklidir. Herhangi bir yasal yaptırımı yoktur. İkinci el laptop alırken bu tarz dükkanlardan alırsanız fiyat avantajınızı bir nebze kaybedebilirsiniz. Fiyatlar sıfıra daha yakındır. Bilgisayar alırken daha avantajlı fiyatlar istiyorsanız bu işin ticaretini yapanlar değilde direk kullanıcıdan almayı tercih edebilirsiniz. Bu şekilde almak istediğiniz ürünün mazisini, hangi amaçla kullanıldığını, ne kadar kullanıldığını, tamir gördü ise ne sebeple gördüğünü sahibinden öğrenebilirsiniz. Bilgisayarda son kullanıcıya ulaşmanın en kolay yolu internet sitelerine verilen ilanlardır. Sahibinden.com, Sehir26.com, Donanımhaber.com, letgo gibi ikinci el bilgisayar alım satım sitelerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

ikinci el bilgisayar almadan önce bu yazıyı okumanızı tavsiye ediyoruz

İkinci El Bilgisayar Garanti Durumu

İkinci el bilgisayarlarda satın alma ya da üretim tarihinden itibaren yıl garantisi vardır. İkinci el bilgisayar alırken dikkat etmemiz gereken konuların başında şüphesiz bilgisayarın garantisinin olup olmadığıdır. Eğer bilgisayarın satın alındığı tarihten 2 yıl geçmemiş ise bilgisayarın garantisi vardır. Bunu tespit etmenin en kolay yolu faturada yazan tarihtir. Bilgisayarı satın alırken kutu ve fatura olmasına bu yüzden dikkat etmeliyiz.

Satın aldığımız bilgisayarın faturası yok ise garanti tarihi bilgisayarın altında yazan üretim tarihinden itibaren geçerlidir. Yani ikinci el bilgisayar alırken kutusunun ve faturasının olması sizin avantajınıza olacaktır. Kutusunun olmasıda kullanıcının bilgisayarı titizlik ile kullanıldığı anlamına gelebilir. İkinci elde kutu fatura önemi bu yüzdendir. Peki satın alma tarihi 2 yılı geçmemiş her ürün garantili midir? Tabiki değildir. İkinci el laptop alımında garantiyi bozan durumları

  • Bilgisayarın sıvı teması alması (çay, kahve dökülmesi, aşırı nemli ortamlarda muhafaza edilmesi)
  • Yetkili servis dışı işlem görmesi (Temizlik amaçlı bile olsa vidalarının açılması, tamir, donanım yükseltmek)
  • Seri numarasının silinmesi.
  • Bazı firmalar faturasız ürünleri garanti dışı bırakabiliyorlar.
  • Bilgisayarda fiziksel bir hasar oluşması (ekran kırılması, tuşların çıkması, kasada çatlak ve kırık oluşması

İkinci El Bilgisayarın Kozmetik Durumu (Fiziksel temizlik)

2. el bilgisayar alırken kozmetik durumunada dikkat etmeliyiz. Kozmetik durumu ikinci el elektronik eşya alım satım yapan firmaların kendi aralarında kullandıkların ürünün üzerinde çizik, kırık, çatlak olup olmama durumuna verdikleri isimdir. Bilgisayarı alırken üzerinde bulunan yıpranma izleri, çizikleri, klavyedeki tuşların yıpranması bir nevi bilgisayarın mazisini ele vermektedir. Eğer bilgisayarda çizik yok ve rengi mat ise tuşlarında yıpranma yok ise o bilgisayar ya az kullanılmıştır ya da titiz bir kullanıcı tarafından kullanımıştır.

Eğer kırık, çatlak yoğun çizik var ise o bilgisayar umursamaz bir kullanıcı tarafından kullanılmıştır. Ve ileride arıza çıkarma olasılığı çok fazladır. Mesela satın alacağımız bilgisayarın W, A, S, D tuşları silinmiş ise yoğun şekilde oyun oynanmış ve ömrünü tüketmiş olabilir. Vidaları açılmış ise tamir görmüş, belkide tamir işe yaramamış olabilir. O yüzden ileriki zamanlarda satın almak istediğimiz bilgisayarın kozmetik durumunu dikkatli incelemeliyiz.

İkinci El Bilgisayar Çalıntı mı?

Evet belkide en hassas olmamız gereken konu budur. Çünkü bu işlemin sonunda maddi zarar kaybının yanında manevi olarakta zarar görebiliriz. Daha öncede belirttiğim gibi satın almak istediğimiz ürünün öncelikle faturası olması gerekir. İnsanlık hali taşınırken kaybolmuş olabilir, o zaman kutusunu sormalıyız o da yok ise son ihtimal şarj aletinin orjinal olmasına dikkat etmeliyiz. Hiç kimseyi zan altında bırakmak istemem ama tecrübelerimize dayanarak bizim kriterlerimiz bu şekilde. Birde bilgisayar hakkında satıcıyı ufak bir sınava tabi tutabilirsiniz. Mesela Invıdıa Geforce 1080 Tİ ekran kartı bilgisayar kullanan birine bilgisayarın ekran kartı kaç gb diye sorsanız bilecektir. Ya da Apple Macbook kullanan birine nerden aldığını, ne kadara aldığını, hangi amaçla kullandığını sorarsanız alacağınız cevaplar karşısında ne tür bir tavır takınacağınız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

İstanbul, Ankara ve Çanakkale illerimizde ikinci el laptop, bilgisayar alım hizmeti veren firmamızdan edindiğimiz tecrübeleri kısmen sizinle paylaştık. Umarım bu makalemiz siz değerli teknoloji severlere fikir vermiştir. Gün gelirde ikinci el bilgisayarlarınızı nakite çevirmek isterseniz bize yazabilirsiniz. Aynı zamanda kendi tecrübelerinizi fikirlerinizi yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

1 Yorum

WhatsApp WhatSapp Hattı