+90 532 270 18 82
7/24 Çağrı Merkezi
İstanbul, Türkiye
7/24 Bize Ulaşabilirsiniz

Google Haritalarda Üst Sıralara Çıkma

Yayınlayan: İlker KOÇ
Kategori: Tavsiyeler

İşletmelerimizin daha fazla müşteriye ulaşmasına olanak sağlayan google haritalar hizmeti yerleşik konumda olan her firmanın, artık olmazsa olmazıdır. Anahtar kelimenizde ilk sıradaki bir internet sitesi kadar faydası olduğunu söylesek, mübalağa etmiş olmayız. Üstelik rekabet oranı, belli bir mesafe içinde bulunan firmalar arasında olduğundan daha kolaydır. Çok fazla teknik bilgiye sahip olmadan da işinizi düzgün yaparak Google haritalarda üst sıralara çıkma işlemini rahatlıkla yapabilirsiniz. Google arama yaptığınızda genellikle ilk olarak, arattırdığınız anahtar kelime hakkında ücretli ilan vermiş olan internet siteler çıkacaktır. Bir sonraki sırada Google haritalar çıkacaktır.

Google Haritalar da İşletme Nasıl Açılır

Öncelikle bir gmail hesabı edinmelisiniz. Ardından Google benim işletmem sayfasına giriş yaparak gerekli adımları izlemelisiniz. Google haritalarda işletme açarken dikkat etmeniz gereken en önemli detay bilgileri kesinlikle doğru abartıdan uzak girmelisiniz. Belirttiğiniz konum size ait olmalı ve tabelada yazan firma ismini girmelisiniz. Google denetlememekanizması son derece başarılıdır. En ufak yanlış verilmiş bir detay ileride firmanızın askıya alınmasına sebep olabilir. Firma telefon numarası, eğer kullanıyorsanız sabit telefon numarası olması avantajınıza olacaktır. Gerekli bilgileri girdikten sonra sistem doğrulama kodu oluşturuyor. Belirttiğiniz adrese ya da paylaştığınız telefon numarasına doğrulama kodu gönderiyor. Bu kod bazen posta yolu ile yaklaşık 15 günde, bazen mesaj yolu ile bazen de arama yolu ile gelmektedir. Sabit telefon kullanmak işletmenin varlığının bir kanıtı sayılacağından, doğrulama kodu arama yolu ile kısa sürede gelmektedir.

Haritalarda İşletme Açarken Nelere Dikkat Etmeliyiz.

Google haritalarda işletme açarken her şeyi doğru ve yerinde yaptığımızdan emin olmalıyız. Eğer Google’ın isteklerine uygun hareket edersek işletmemiz üst sıralarda daha çok müşteriye hitap edecektir.

  • Tabela da yazan firma ismi ile haritalardaki isim aynı olmasına dikkat edin.
  • Konumda belirttiğiniz internet sitesindeki iletişim bilgilerinde mutlaka firma adresi ve telefon numarasını ekleyin.
  • Gelen müşterilerinizden organik yorumlar isteyin ve gelen yorumlara, sorulara ve mesajlara elinizden geldiğince cevap vermeye çalışın.
  • İşletmenizin resimlerini tabela görünecek şekilde çekin ve yükleyin.
  • Düzenli paylaşımlar yaparak konumuzu güncel tutun.
  • Eğer işletmenize ait numarayı başka bir konumda (harita) kullanıyorsanız, iki firma arasında tercih yapın.
  • Çalışma saatlerinizi, tatil günlerinizi güncel tutun.
  • işletme girişinde hizmet verdiğiniz alanı olabildiğince geniş tutmaya bakın.

Tabela da yazan firma ismi ile haritalardaki isim aynı olmasına dikkat edin

Google haritalarda eğer firmanızın askıya alınmasını istemiyorsanız. Firma isminizi tabeladaki yazdığı gibi girmelisiniz. Aramalarda çıkmak için arama kelimesini dükkan ismi olarak yayınlamak ileride problem olabilir. Mesela A Bilgisayar yerine daha kolay bulunsun diyerek ikinci el bilgisayar alan yerler yazarsanız google sizden “ikinci el bilgisayar alan yerler” tabelası isteyebilir.

Konumda Belirttiğiniz İnternet Sitesindeki İletişim Bilgilerinde Mutlaka Firma Adresi ve Telefon Numarasını Ekleyin

Eğer tabelada yazan numara ve işletmenin bulunduğu adres, internet sitenizin iletişim kısmında bulunmuyor ise Google algoritması bunu şüpheli işlem olarak algılayabilir. Ve bu durumda harita askıya alınabilir.

Organik Yorumlar İsteyin

Üst sıralara çıkmak için illegal yollardan yazılım vs. destekleri ile yorum yaptırmanızı tavsiye etmiyorum. Bu işlem müşterileri yanıltma, yani açıkçası kandırmak olduğundan etik olmayacaktır. Bu işlemi müşterilerin fark etmesi, firma sahibi için olumsuz bir algıya sebep olacaktır. Eğer sattığınız ürüne, verdiğiniz hizmete güveniyorsanız müşterilerinizden olumlu ve 5 yıldızlı yorumlar isteyin.

İşletmenizin Resimlerini Tabela Görünecek Şekilde Çekin ve Yükleyin

Benim işletmem girişini yaparken, sizden firma resimlerinizi yüklemeniz istenecektir. Olabildiğince karşı cepheden, mağazanızın tabela ve kapısı görünecek şekilde resimleyin. Bunun sebebi Google firmanın gerçekten var olup olmadığını bilmek istemesidir.

Düzenli paylaşımlar yaparak konumuzu güncel tutun

Google haritalar size bulunulabilirlik hizmeti olduğu kadar, satış ve reklam olanakları da sağlamaktadır. Bu sebeple güncel mağaza resimleri, yayınlar, duyurular ile konumuzla ilgilendiğinizi ve takipte olduğunuzu gösterin.

Aynı Numarayı Başka İşletmede Kullanmayın

Aynı numarayı başka işletmede kullanmanızı Google şüpheli işlem olarak algılayacaktır. Bu sebeple 1 numarayı 1 işletmeden kullanın. Aksi takdirde işletmeniz askıya alınabilir.

Çalışma Saatlerinizi ve Tatil Günlerinizi Güncel Tutun

Google çalışma mantığı açıkçası müşteri odaklıdır. Arama motoruna giren kişi aradığı bilgiye, konuma ne zaman ulaşabileceğini bilmek isteyecektir. Eğer mağazaya gitti, mağaza kapalı ise müşteri firmayı şikayet etmesi, olumsuz yorum yapması firma için hiç iyi olmayacaktır. Bu sebeple çalışma saatleri ve tatil günlerini kontrol ederek güncel tutmalıyız.

Hizmet Bölgenizi Geniş Tutmaya Bakın

Haritalar bölgesel hizmet vermektedir. Mesela Kadıköy’de hizmet veren firma Bakırköy’de yayınlanmayabilir. Ama işletme girişinde hizmet verdiğiniz bölgeyi belli bir yarıçapta büyük tutarsanız başka ilçe ve mahallelerde görünürlük oranınız artacaktır. Buda daha fazla müşteri kitlesine hitap edeceğiniz anlamına gelmektedir.

Google Haritalar ücretli mi?

Google bu muhteşem hizmeti kullanıcılara ve firma sahiplerine ücretsiz olarak sunmaktadır. Google haritalara adwords hizmeti ile rekabette br adım öne geçebilirsiniz. Tabiki bunun için sektörünüze göre belli bir ödeme yapmanız gerekecektir. Bu ücreti belirleyen faktörler aynı bölge içinde hizmet verdiğiniz rakipleriniz olacaktır. Google haritalar ücretli mi? sorusuna cevap bulduğumuzu umuyorum.

Haritalarda işletmem askıya alındı ne yapmalıyım?

Eğer haritalarda işletmeniz askıya alındı ise ilk olarak google ile iletişime geçin. Neden askıya alındığı hakkında net bir bilgi vermeseler bile size nasıl bir yol izlemeniz hakkında bilgi vereceklerdir. Muhtelemelen yukarıda belirttiğimiz hususlardan birini eksik veya yanlış yaptınız. Bu hatanızı tespit edip düzeltmeyi deneyin.

Google haritalara ikinci el bilgisayar alan yerler yazdığınızda bizim firmamızda karşınıza çıkacaktır. www.ikincielalinir.net ailesi olarak ikinci el bilgisayar cep telefonu ve fotoğraf makinelerinizi adresinize kadar gelerek nakit satın alıyoruz. 2, fotoğraf makinesi alan yerler, 2, el cep telefonu alanlar, 2, Playstation alanlar konusunda hizmetinizdeyiz.

Bir yanıt yazın

WhatsApp WhatSapp Hattı