+90 532 270 18 82
7/24 Çağrı Merkezi
İstanbul, Türkiye
7/24 Bize Ulaşabilirsiniz

Eba Online Eğitim İçin Ekonomik Bilgisayar Tavsiyeleri

Yayınlayan: İlker KOÇ
Kategori: Tavsiyeler

Dünya çapında salgın olan Covid 19 virusu yaşantımızı her yönde olumsuz etkilemektedir. Öncelikle sağlık, ekonomi ve eğitim alanında büyük ölçüde zarar verdiğini söylesek maalesef yanılmış olmayız. Covid 19 Virusü’nden korunmanın en etkili yolu maske takmak ve sosyal mesafe kurallarına uymak olarak belirtilmiiştir. Okullarda verilen eğitimin toplu şekilde yapılasından dolayı sosyal mesafe kuralllarına uymak imkansız hale gelmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı, bu sorunun çözümünü uzaktan eğitim vererek çözmeyi planlamıştır. İlköğretim 1. sınıflar hariç ilköğretim, orta öğretim, ve yüksek öğrenimde internet üzerinden eğitim verilmeye başlamıştır. Uzaktan eğitimin amacı sanal sınıflar oluşturularak eğitimdeki zayiatı en aza idnirgemektir. İnternet ortamında eğitim Milli Eğitim Bakanlığının https://www.eba.gov.tr/ ve Zoom uygulamarı üzerinden yapılmaktadır. Bazı eğitim kurumları farklı programları kullanmaktadır. Bu uygulamalar Akıllı cep telefonları, Tabletler, Bilgisayarlar üzerinden rahatlıkla çalışmaktadır. Uzaktan Eğitim için tavsiye edebileceğimiz bilgisayar modellerini özellikleri ve eğtim durumuna göre anlatmaya çalışacağım.

İlk Okul ve Orta Okul Öğrencileri İçin En İdeal Ekonomik Bilgisayar Fiyatları ve Tavsiyeleri

Uzaktan Eğitimde kullanılan programlar çok basit işletim sistemlerinde rahatlıkla kullanılabileceğinden çok özellikli bilgisayarlara gerek yoktur. En basit akıllı telefonlar ile birlikte bu eğitimi rahatlıkla öğrenciler alabilirler. Odaklanma problemi yaşamamak adına daha büyük ekranlarda eğitim almak isterseniz cep telefonları ve tabletler dışında Laptop, NoteBook tarzı bilgisayarları tercih edebilirsiniz. Pandemi sürecinden önce 500-1000 ₺ rahatlıkla alabileceğiniz bilgisayarları yüksek talepten dolayı 1500-2000₺ bandında ancak alabilirsiniz. Eba, Zoom çalıştırabilecek bilgisayarlarda aranan özellikler en az

işlemci : Celeron

Ram : 2 Gb – 4 Gb

Hdd : 320 Gb – 500 Gb

Bu özelliklere sahip bilgisayarlar ilkokul öğrencileri için fazlası ile yeterli olacaktır. Bu ayarda bilgisayarların ikinci el olanları, ikinci el bilgisayar alım satımı ile ilgilenen mağazalarda 1500 ₺ kadar rahatlıkla bulabilirsiniz. İkinci el bilgisayar alırken nelere dikkat etmemiz gerektiğini daha önceki makalemizde anlatmıştık. Bknz. Tercihinizi sıfır bilgisayardan yana kullanmak istiyorsanız eğer; İnternet ortamında yaklaşık 2500-3000₺ bandında bu özelliklerde bilgisayar bulabilirsiniz.

Lise ve Üniversite Öğrencileri İçin EBA ve Zoom Kullanımı için En İdeal Bilgisayar Tavsiyeleri

Uzaktan eğitim sistemi beraberinde bilgisayar ihtiyacınıda getirmiştir. Lise öğrencileri için bilgisayar tavsiyesi ve Üniversite öğrencileri için hangi bilgisayar gerekli, bu konuda hakkında sizlere bilgi vermeye çalışacağım. Lise eğitim düzeyinde bölümüne göre istekler farklılık gösterebilir. Ama düz lise ve Anadolu liselerinde okuyan öğrenciler için orta düzeyde bir bilgisayar önerebilirim. Orta düzey bir bilgisayarda özellik olarak ortalama ;

işlemci : İntel Core İ3, İntel Core i5 (5. Nesil ve üzeri) Amd A4, Amd Ryzen A3

Ram : 4 GB ve 8 GB

Hdd : 500 Gb ya da 128 Ssd

Yeterli olacaktır. Uygun fiyata bilgisayar almanın en etkili yolu kesinlikle ikinci, el bilgisayar almaktır. Bu verdiğim özellikler sizlerin fazlası ile işinize yarayacaktır. Dikkat etmemiz gereken olabildiğince yeni model ve garantisi devam eden ürün almaya bakın. Hangi marka almalıyım derseniz o kısmını bütçenize göre kendiniz belirleyebilirsiniz. Casper marka bilgisayarların fiyatları diğerlerine göre biraz daha uygundur. Aynı özelliklerde bir Apple ile Casper marka bilgisayar arasında 2000 ₺ kadar fiyat farkı olabilir. Örnekte belirttiğimiz ikinci el bilgisayarların piyasası ortalama makalenin yazıldığı tarih itibarı ile 2000- 2750 ₺ arasında seyretmektedir.

Üniversite öğrencileri için uygun fiyata bilgisayar tavsiyelerinde bulunacak olursak, ilköğretim ve lise seviyelerinden farklı olarak daha güçlü bilgisayarlara ihtiyacımız olabilir. Bazı bölümlerde (sözel ) ilköğretim seviyesinde kullanılan bilgisayarlar işimizi görebilir. Grafik tasarım, Mimarlık, Yazılım , Bilgisayar Teknolojileri ile alakalı bölümlerde okuyan öğrenciler için donanımsal olarak çok iyi bilgisayarlara ihtiyaç olabilir. Grafik tasarım okuyanlar güçlü bir ekran kartına ihtiğyaç duyarken, yazılımcı arkadaşlar iyi derecede bir işlemciye ihtiyaç duyabilirler. Özellik olarak ucu açık olmakla berbaer en az;

İşlemci : İntel Core İ7, Amd A10 ( Yeni Nesil )

Ram : 8 Gb, 12 Gb , 16 Gb Ram

Ekran Kartı: Nvidia Geforce 1050 ve üst modelleri diyebiliriz

Hdd : 1 Tb, 256 Ssd ve üzeri modelleri

Bütçeniz doğrultusunda marka belirleyebilirsiniz. Diğer örneklerimde de belirttiğimiz gibi az kullanılmış yeni model garantili bilgisayarları tercih edebiliriz. Özellikle bu bilgisayarları alırken eğer anlamıyorsanız bir uzmandan destek isteyebilirsiniz. Pahal bilgisayarlar olduğu için problemleride maalesef pahalı oluyor. Online eğitim için isterseniz masaüstü bilgisayar isterseniz dizüstü laptop alın ortalama bu özellikler işinizi fazlası ile görecektir.

Uygun fiyata Eba’ kullanılmak üzere bilgisayar arıyorsanız eğer. Mağzaların belirledikleri teşhir ürünleri ya da ikinci el bilgisayar mağazalarından ikinci el laptop satın alabilirsiniz. Diğer bir seçenekte kendi kullandıkları bilgisayarları yenilemek ya da nakite çevirmek üzere www.saihibinden.com üzerinden satışa çıkarıyorlar. Size uygun özelliklerdeki bilgisayarları filtreleme yolu ile araştırıp bulabilirsiniz. İkinci el bilgisayar satmak ya da almak isterseniz www.ikincielalinir.net adresindeki numaralardan bizleri arayabilirsiniz. Merak ettikleriniz diğer hususları yorumlar kısmında sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

WhatsApp WhatSapp Hattı