+90 532 270 18 82
7/24 Çağrı Merkezi
İstanbul, Türkiye
7/24 Bize Ulaşabilirsiniz

Bitcoin Nedir, Güvenli Mi?

Yayınlayan: İlker KOÇ
Kategori: Tavsiyeler

Bitcoin, Blok zinciri kullanan dijital bir para birimi, ödeme yöntemidir. Bitcoin sistemini kullananlar birbirlerine aracısız para transferleri yapabilirler. Yapılan tansfer, kullandığı sistemine kayıt edilir. Bu kayıt sistemine Blok zinciri (Blockchain) denir. Bitcoin, BTC olarak tanımlanır. Ayrıca Blok zincirinin şifreli olması nedeniyle de (kripto para) olarak bilinir. Fiziksel değil, tamamen dijital üretilir, ağ üzerinden transfer edilir.

Bitcoin’in Sahibi Kimdir?

2008 yılında Satoshi Nakamoto isimli bir kişi ya da kişilerce hayata geçirilen, sahibi ve kuruluş merkezi olmayan, aracısız ödeme aracı ve para birimidir. Herhangi bir kuruma/kuruluşa bağlı değildir. Temsilciliği/bayileri yoktur. Herkesin kullanımına açıktır, engelleme/kısıtlama olmadan bu sisteme katılım sağlanabilir.

Blokzinciri (Blockchain) Nedir?

BTC’nin güvenilir şekilde transfer edilmesini sağlayan ve işlem kayıtlarında kullanılan şifrelenmiş, dağınık ama birbirine bağlı ve sürekli büyüyen bir veritabanıdır.

Bitcoin’in Değerini Kim/Ne Belirler?

Bitcoinin değerini arz/talep ilişkisi belirler. BTC kullanıcılarının yapmış olduğu alım/satım işlemleri ile fiyat/piyasa bilgileri olarak yayınlanan alım/satım yapılanmaları birbirine bağlı değildir. Her platformda BTC fiyatı bağımsız oluşur. Bu yapılanmalarda oluşan fiyatlamalar BTC’nin değerini belirler.

Bitcoin’e Yatırım Yapılmalı Mı?

BTC fiyatlamaları hızlı değişmektedir. Bu durum fırsat ve riskl barındırır. BTC’nin sahibi ve merkezi olmamasında dolayı oluşturduğunuz cüzdanınızda ve yaptığınız transfer işlemlerinde herhangi bir sorun oluşursa çözüm bulamayabilirsiniz. Bu nedenle bu işe girişmeniz konusu tamamen size kalmış.

Bitcoin Güvenli Mi?

Kripto paranın anonim ve hassas yapısı, yapılan tüm transfer işlemlerini şifreli olarak kayıt altında tutar ve bu kayıtlara rahatlıkla ulaşılabilir. BTC cüzdanı açık kaynaklıdır.

Alış/satış yapılırken çok dikkatli olunmalıdır. Geçmişte yaşanan hırsızlık, kullanıcı sistemine izinsiz girişler, doğrudan dolandırıcılık gibi mağduriyetler yaşanmıştır.

Kendi BTC cüzdanınızın şifresini özel harflerle oluşturmak cüzdanınızı güvende tutar.

Bitcoin son dönemlerde bir çok kişiyi çalışarak kolay kolay ulaşamayacağı mal varlığına ulaştırmıştır. Böylelikle bir çok işi sanal para alım satımına yönelmiştir. 2021 son çeyreğinde hızla düşüşe geçmesi getirisi olduğu kadar götürüsü olduğunu da ortaya koymuştur. Bu makaleyi yatırım tavsiyesi olarak almamanızı önemle bildirmek isterim.

Bitcoin alım satımı, bitcoin kazıma gibi işlemler için donanımlı bir bilgisayara ihtiyaç vardır. Gereksinimlerinizi karşılayacak bilgisayar için bizi arayabilir fikir alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

WhatsApp WhatSapp Hattı