+90 532 270 18 82
7/24 Çağrı Merkezi
İstanbul, Türkiye
7/24 Bize Ulaşabilirsiniz

Bilgisayarım Neden Donuyor?

Yayınlayan: İlker KOÇ
Kategori: Bilgiler

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte neredeyse her evde bir bilgisayar bulunmaktadır. Bilgisayarlar hayatımızı büyük bir oranda kolaylaştırdığı gibi bazen beraberinde getirdiği can sıkıcı sonuçlar da olabilmektedir. Eğer sizde bilgisayarım donuyor şikayeti ile baş başa kaldı iseniz makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.
Bilgisayar donma sorunu bilgisayar kullanan kişilerin hemen hemen nerdeyse başına gelmiştir. Yoğun bir çalışma yaparken veya oyun oynarken bilgisayarımız birdenbire donar ve tepkisiz hale gelebilir. Yaşanabilecek olan bu can sıkıcı durum, kullanıcılar için oldukça sinir bozucu ve zaman kaybına neden olabilir.
Peki, bilgisayarın donmasına sebep olan muhtemel nedenler nelerdir? Siz değerli okurlarımız için oluşturmuş olduğumuz bu özel makalede, bilgisayar donmasının altında yatan yaygın 5 sebebi inceleyeceğiz ve bu sorunlarla nasıl başa çıkabileceğinizi öğreneceksiniz. Keyifli okumalar dileriz!

Bilgisayarda Donma Sorunu Nedir?

Bilgisayarın donması, işletim sistemi veya uygulamaların beklenmedik bir şekilde yanıt vermemesi durumudur. Bilgisayarınız donduğu zaman genel olarak fare veya klavye girişleri gibi herhangi bir eylem yapamazsınız ve ekran sabit kalır. Bu durum bilgisayarınıza bağlı olarak genelde birkaç saniyeden birkaç dakikaya kadar sürebilir ve bilgisayarınızın normal işlevlerine devam etmesini engeller. Aşağıda bilgisayarınızın donmasına sebebiyet verebilecek olan durumlar maddeler halinde listelenmiştir.

  • Yetersiz Bellek

Bilgisayarınızda yeterli miktarda belleğe sahip olmak oldukça önemlidir. Yeterli belli, donma sorununu önlemenin önemli bir yoludur. Eğer bilgisayarınız çok fazla uygulama veya süreç çalıştırıyorsa ve bellek yetersiz ise, bilgisayarınızın performansı etkilenebilir ve donma sorunları yaşayabilirsiniz. Bellek tükenmesi ile birlikte bilgisayarınızın donmasına neden olabilir.
Çözüm: Bilgisayarınızın belleğini yükseltmek için ek RAM eklemek veya gereksiz programları kapatmak bellek sorununu çözebilir. Böylece yetersiz bellek sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.

  • Sürücü Sorunları

Bilgisayar donmalarının bir diğer yaygın nedeni ise sürücü sorunları olabilir. Sürücüler, donanım bileşenlerinizin doğru bir şekilde çalışması için gereklidir. Eğer sürücüler güncel değilse veya uyumsuz bir sürücü kullanılıyorsa maalesef ki bilgisayarınız donabilir.
Çözüm: Sürücülerinizi düzenli olarak güncellemek ve doğru sürücüleri kullanmak gerekmektedir. Yapabileceğiniz bu işlem, bilgisayar donmalarını önlemenin önemli bir yoludur.

  • Virüs veya Kötü Amaçlı Yazılımlar

Virüsler veya kötü amaçlı yazılımlar, bilgisayar donmalarına neden olabilir. Bilgisayarınıza bulaşabilecek olan bu kötü amaçlı yazılımlar, işletim sisteminizi etkileyerek bilgisayarınızın yanıt vermesini engelleyebilir. Bilgisayarınızda virüs veya kötü amaçlı yazılım olduğunu düşünüyorsanız direkt olarak antivirüs programıyla bir tarama yapmanız önemlidir.
Çözüm: Güvenilir bir antivirüs programı kullanarak bilgisayarınızı düzenli olarak taratmak gerekmektedir. Bilgisayarınıza bulaşan virüslerin veya kötü amaçlı yazılımların neden olduğu donmaları önlemenin etkili bir yolu anti virüs programlarıdır.

  • Isınma Problemleri

Bilgisayar donmalarının bir başka yaygın nedeni ise ısınma problemleridir. Bilgisayarınız aşırı ısındığı zaman işlemci veya diğer bileşenlerin performansı düşebilir. Bu durumda ise zaman zaman bilgisayarınız donabilir. Aşırı ısınma sorunu çoğu zaman düzensiz hava akışı veya toz birikimi gibi nedenlerle oluşur.
Çözüm: Bilgisayarınızın düzgün bir şekilde havalandığından emin olmak için fanları ve havalandırma deliklerini temizlemeniz gerekmektedir. Yapacağınız bu işlem ısınma sorunlarını önlemenin önemli bir adımıdır. Bilgisayarım donuyor diyorsanız. Eğer bu konu hakkında bilginiz yoksa profesyonel bu işi yapan kişilerden destek almanızı öneririz.

  • Yazılım Uyumsuzlukları

Bilgisayarınızda yaşanabilecek olan bazı yazılım uyumsuzluklarında, bilgisayar donmalarının nedeni yazılım sorunu olabilir. Özellikle yeni bir yazılım veya sürüm yüklediğiniz zaman bazı programlar veya sürücüler arasında uyumsuzluklar ortaya çıkabilir ve bu da bilgisayarınızın donmasına neden olabilir.
Çözüm: Yazılım uyumsuzluklarını önlemek için herhangi bir yeni yazılım veya sürüm yüklemeden önce uyumluluk kontrollerini yapmak önemlidir. Yapacağınız bu işlemin yanı sıra bilgisayarınızı düzenli olarak güncellemek de gerekmektedir.

Bilgisayarım donuyor diyorsanız ve belirttiğimiz çözümlere rağmen herhangi bir ilerleme kaydetmediyseniz. Yeni bir bilgisayar alma vakti gelmiş olabilir. Eski bilgisayar alan yerlere yani bize danışarak, fiyat alabilir eski bilgisayarınızı nakite çevirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

WhatsApp WhatSapp Hattı