+90 532 270 18 82
7/24 Çağrı Merkezi
İstanbul, Türkiye
7/24 Bize Ulaşabilirsiniz

Bilgisayara Bulaşan Virüslere Karşı Ne Yapılmalıdır?

Yayınlayan: İlker KOÇ
Kategori: Bilgiler

Günümüzde internetin kullanımı hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. İnternet kullanımının her geçen gün daha fazla artması ile birlikte bilgisayarlarımıza bulaşan virüsler de artmaktadır. Bilgisayar virüsleri, kullanıcıların bilgilerine ve verilerine zarar verebilir ve bilgisayarın işleyişini büyük bir oranda etkileyebilir. Bilgisayarınıza zarar verebilecek olan bu virüslerden dolayı bilgisayara bulaşan virüsleri önlemek ve temizlemek için alınabilecek önlemler hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Siz değerli okurlarımız için oluşturmuş olduğumuz bu yazıda, bilgisayara bulaşan virüsler karşı alınabilecek önlemler ve bilgisayardaki virüslerin temizlenmesi hakkında ayrıntılı bilgiler sunacağız.

Bilgisayara Nasıl Bulaşır?


Bir bilgisayar virüsü, bilgisayara bulaşmak için birçok yol kullanabilir. Bilgisayara virüs bulaşması arasında yer alan yollar arasında e-posta ekleri, bilinmeyen kaynaktan indirilen yazılımlar, spam mesajları ve sahte web siteleri bulunmaktadır. İnternet kullanıcıları birçok hususa dikkat etmesi gerekmektedir. E-posta eklerini açmadan önce veya indirilen yazılımları yüklemekten önce dikkatli olmalıdır, spam mesajlarının ve sahte web sitelerinin linklerinin tıklanmaması gerekmektedir. Bu gibi birçok unsura dikkat ederek virüslerden büyük bir oranda korunabilirsiniz.

Bilgisayara Bulaşan Virüslerin Etkileri Nelerdir?


Bilgisayar virüsleri, bilgisayarın işleyişini etkileyebilir ve kullanıcının verilerine zarar verebilir. Bilgisayara bulaşan virüsler, bilgisayarda bulunan kullanıcı dosyalarını silerek veya verileri şifreleyerek kullanıcının bilgisayarını kullanılamaz hale gelmesine sebebiyet verebilmektedir.

Bilgisayara Bulaşan Virüsleri Önleme Yolları Nelerdir?


Bilgisayara bulaşan virüslerden korunmak ve bu virüsleri önlemek için alınması gereken birçok önlem bulunmaktadır. Aşağıda bilgisayara bulaşan virüsleri önlemek için yapabileceğiniz bazı işlemleri maddeler halinde listeledik.

  • Güncel Antivirüs Programı Kullanmak

Güncel bir antivirüs programı, bilgisayara bulaşabilecek virüsleri tespit etmek ve engellemek için oldukça önemlidir. Kullanıcıların güncel bir antivirüs programı kullanarak bilgisayarlarını virüslere karşı korumaları gerekmektedir.

  • Güçlü Şifreler Kullanmak

Kullanıcıların, bilgisayarlarına ve internet sitelerine giriş yaparken güçlü şifreler kullanmaları büyük bir önem teşkil etmektedir. Kullanılacak olan üçlü şifreler, kullanıcının hesaplarının çalınmasını büyük bir oranda engellemektedir.

  • İndirilen Dosyaları Kontrol Etmek

İnternetten indirilen dosyaların güvenilir kaynaklardan geldiğinden emin olunmalıdır. Bilinmeyen kaynaklardan indirilen dosyaların bilgisayara zararlı yazılımlar içerebileceği unutulmamalıdır. Bundan dolayı piyasada bilinen web sitelerden indirme işlemi yapmak oldukça önemlidir.

  • Spam Mesajlarına Dikkat Etmek

Spam mesajları, bilgisayar virüsleri için yaygın bir yoldur. Kullanıcılar, spam mesajlarını açmadan önce dikkatli olması gerekmektedir. Bilinmeyen kişilerden gelen mesajlara cevap vermemek gerekmektedir. Aksi takdirde spam mesajlar ile birlikte virüs bulaşma olasılığı oldukça yüksektir.

  • Güncel İşletim Sistemi Kullanmak

Güncel bir işletim sistemi, bilgisayarın güvenliği için önemlidir. Kullanıcıların işletim sistemlerini güncel tutarak bilgisayarlarını virüslere karşı koruyabilirler. Eğer bilgisayarınızın işletim sistemi güncel değilse mutlaka güncelleme işlemini gerçekleştirmenizi öneririz.

Bilgisayara Bulaşan Virüsleri Temizleme Yöntemleri Nelerdir?


Bilgisayara bulaşan virüsleri temizlemek için birçok farklı işlem bulunmaktadır. Bilgisayara bulaşan virüsleri temizleme yöntemlerinden bazıları aşağıda maddeler halinde listelenmiştir. Sizlerin de bilgisayarına virüs bulaştıysa bu yöntemleri kullanarak virüslerden kurtulabilirsiniz. Aşağıdaki teknikler virüsleri temizlemek için yeterli olmadıysa mutlaka profesyonel bir kişiden yardım almanız gerekmektedir.

  • Antivirüs Programı Kullanmak

Güncel bir antivirüs programı, bilgisayar virüslerini tespit etmek ve temizlemek için kullanılması oldukça önemlidir. Kullanıcıların antivirüs programlarını düzenli olarak güncellemeleri önemlidir. Bu şekilde piyasada yer alan virüslerden büyük bir oranda korunabilir.

  • Sistem Geri Yükleme Kullanmak

Bilgisayar virüsleri, sistem geri yükleme kullanılarak temizlenebilir. Gerçekleştirilecek olan bu işlem, bilgisayarın önceki bir zamanda yaptığı bir yedekleme noktasına geri yüklenerek yapılabilmektedir. Eğer bu işlem hakkında net bir bilginiz yoksa internet üzerinden bu bilgiye kolay bir şekilde ulaşıp işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

  • Dosya Kurtarma Programları Kullanmak

Günümüzde yer alan bazı bilgisayar virüsleri, kullanıcının dosyalarını şifreleyerek kullanılamaz hale getirmektedir. Profesyonel olarak hizmet sağlayan dosya kurtarma programları, bu dosyaların kurtarılmasına bazı durumlarda yardımcı olabilmektedir.

Bilgisayarınıza sık sık virus bulaşıyor ise daha güvenlikli bir bilgisayara geçmek isteyebilir ve eski bilgisayarınızı satmak isteyebilirsiniz. Eski bilgisayar alım satım yapan yerler arasında uzun yıllardır hizmet vermekteyiz. Fiyat almak isterseniz bizi arayabilir ya da yorum kısmına yorum yazabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

WhatsApp WhatSapp Hattı