+90 532 270 18 82
7/24 Çağrı Merkezi
İstanbul, Türkiye
7/24 Bize Ulaşabilirsiniz

Apple Klavye Sorunu Kabul Etti

Yayınlayan: İlker KOÇ
Kategori: Tavsiyeler

2015 yılından sonra Apple MacBook Pro modellerinde kasada %40 oranında incelmeye gitmeyi amaçladı. Bu sebeple klavye düzeninde değişikliğe gitmeyi tercih etti. Kelebek tuşlar diye adlandırdığı yeni tuş düzeninde, daha sığ ve ufak şekilde tasarlanmıştı. Yalnız bu tuşların ince ve birbirine yakın olmasından dolayı en ufak toz, dış etkende işlevselliğini yitirdiği ve Apple klavye sorunu gözlendi. Bu şikayetlerin arttığını gözlemleyen Apple MacBook kullanıcıları bu hatayı takibe aldılar. Apple, klavye sorununu kabul etmek zorunda kaldı.

2019 Yılının sonlarında Apple bazı modellerinde geliştirilmiş bir klavye tasarımını başlattığını duyurdu. Ancak Apple MacBook kullanıcıları bu klavyelerin, problemli olduğunu iddia ederek Apple toplu bir dava açmaya karar verdiklerini duyurdular. Bu davayı açmalarının sebebi Apple hatasını bildiği ve bu klavye sorunu düzeltmemiş olması. Daha önceleri 2011 Macbook i7 işlemcili olan modellerde ana kart ve ekran kartı hatası, 2014 ve 2015 modellerde ekran soyulma problemi gibi hatalarını kabul etmiş 5 yıl boyunca ücretsiz onarım vaat etmişti. Apple firmasının bu tutumu aslında dezavantaj gibi görünse de, ürününün arkasında durduğunu göstermek için bir fırsat oldu.

Görüşmeler kullanıcılar lehine sonuçlandığı takdirde Apple daha önce klavye değişimi yapmış veya bu sebeple mağduriyet yaşamış olan kişilere kısmi ödeme yapabilir. Klavyeyi birden fazla değiştirenlere 395$ bir defa değişim yapanlara 95$ dolar ödeyebilir. Sadece klavye tuş başlıklarını değiştirenlere ise 50 $ dolar ödeyebilir. Ayrıca bu arızadan kaynaklı problemlerde ise bilgisayarın satış tarihinden itibaren 5 yıl onarım garantisi verebilir. Dava açılmaması karşılığında bu hatasını kabul etmek Apple 50.000.000$ tutarında bir meblağa mal olabilir. Ayrıca dava sürecindeki avukatlık masraflarının 150 milyon dolara kadar çıkabileceği duyuruldu. Bu haberin kaynağı CNBC.

Bu gelişme sadece , 2015 ve 2019 yılları arasında California, Florida, Illinois, Michigan, New Jersey, New York ve Washington’da MacBook, MacBook Air ve çoğu MacBook Pro modelini satın alan müşterileri kapsıyor.

Ülkemizde de bu dava örnek teşkil edebilir. Bu ve buna benzer klavye arızaları ile karşılaşmanız durumunda, öncelikle Apple yetkili servislerine, sonuç alınamama gibi durum söz konusu olur ise Apple kendisine mail atarak probleminizin çözümünü talep edebilirsiniz.

2, el macbook alan yerler olarak problem yaşadığınız bilgisayarlarınızı adresinize kadar gelerek nakit şekilde satın alıyoruz.

Bir yanıt yazın

WhatsApp WhatSapp Hattı