+90 532 270 18 82
7/24 Çağrı Merkezi
İstanbul, Türkiye
7/24 Bize Ulaşabilirsiniz

2. Bilgisayar Alım Satım Hakkında Merak Edilenler 2019

Yayınlayan: admin
Kategori: Tavsiyeler
ikinci el bilgisayar satın alma rehberi 2019

Ülkemizde bilgisayar ve bilgisayar parçalarının % 90 yurtdışından ithal ediliyor olması ve 2018-2019 yılları içinde dolar kurunun sürekli hareketli olması, bilgisayar fiyatlarında da olumsuz yönde belirsizlik oluşturmuştur. İkinci el laptop fiyatları, Mağza satış rakamı ve talep doğrultusunda belirlenmektedir. Dolar arttığında yükselen fiyatlar malesef dolar düştüğünde aynı duyarlılığı gösteremiyor. Bu yüzden fiyatlarının düşük olması ve ihtiyaç halinde satarken daha az zarar etmek adına ikinci el bilgisayar almak kulağa daha mantıklı geliyor.

İkinci el bilgisayar alırken alacağınız bilgisayarın internetteki en düşük satış fiyatı üzerinden en az %40 düşük olmalı ki avantajlı konumda olasınız. Kısaca özetlemek gerekirse doğru fiyatlandırma, doğru kontrol ve emin olduğunuz kişi veya kurumdan alıyorsanız ikinci el bilgisayar alınır.

İkinci El Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İkinci el bilgisayar, laptop, notebook, macbook, kasa, bilgisayar parçası (anakart, ekran kartı, ram, ssd) alırken dikkat etmemiz gereken en önemli husus aldığımız ürünün çalıntı olmaması ve sahibinin rızası olması gerektiğidir. Peki bilgisayarın çalıntı olup olmadığını nasıl anlarım sorusunu kendinize sorduğunuzu duyar gibiyim.

Kutusu, orjinal şarj aleti, faturasının aldığınız kişi adına kayıtlı olması bilgisayarın çalıntı olmamasının en önemli delilidir. İkinci olarak ikinci el bilgisayar ya da bilgisayar parçasının teknolojik ömrünü doldurmamış olması yani garantili olmasıdır. Teknoloji firmaları genelde bilgisayarın satış tarihinden itibaren iki yıl garanti vermektedir. Eğer kullanıcıya bağlı kırılma, su teması, zararlı yazılım yüklenmemiş ise garantisi devam edecektir. Sırası ile kutusunun faturasının olması, darbe kırık vs olmaması, servis dışı işlem görmemiş olması, fiyatının sıfır satış fiyatına göre en az %40 avantajlı olması gerekir.

İkinci El Bilgisayarı Nerden Alabiliriz?

İstanbul’da olan arkadaşlar ikinci el bilgisayar konusunda biraz daha şanslılar diyebilirim. Şehir nüfusundaki yoğunluk ve ikinci el bilgisayara olan talep, şehrin belli bölgelerinde ikinci el bilgisayar pazarlarını oluşturmuştur. Anadolu yakasında Kadıköy ilçesinde Yazıcıoğu işhanı, Avrupa yakasında Eminönü Sirkeci’de Doğubank işhanı ve çevresindeki irili ufaklı mağzalardan karşılıklı güven ortamında rahatlıkla alışveriş yapabilirsiniz.

İstanbul’da olmayan arkadaşlar için rekabetin daha yoğun yaşandığı ve zaman zaman daha avnatjlı fiyatların bulunduğu serbest piyasa olan ikinci el alışveriş sitelerinden alışveriş yapabiliriz. (Sahibinden.com, letgo, gittigidiyor, Zebrano ) Yalnız internet ortamında alışveriş yaparken kötü niyetli satıcılara dikkat etmeli ve tedbirli davranmalıyız. Önden kapora, ücretin tamamını gönderme gibi konularda son derece dikkatli olmalıyız.

Bir yanıt yazın

WhatsApp WhatSapp Hattı